fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeUSA zakażą amerykańskim firmom zaawansowanych inwestycji technologicznych w Chinach

USA zakażą amerykańskim firmom zaawansowanych inwestycji technologicznych w Chinach

Administracja Bidena poinformowała, że amerykańskie firmy technologiczne, które otrzymają fundusze federalne, będą miały zakaz budowy obiektów „zaawansowanych technologii” w Chinach przez 10 lat.

Wytyczne zostały ujawnione w ramach wartego 50 mld dolarów planu mającego na celu zbudowanie krajowego przemysłu półprzewodników. Amerykańskie grupy biznesowe naciskają na większe wsparcie rządu w celu zmniejszenia zależności od Chin. Stoją bowiem w obliczu globalnego niedoboru mikroprocesorów, co spowolniło produkcję.

„Zamierzamy wdrożyć bariery ochronne, aby zapewnić, że ci, którzy otrzymują fundusze CHIPS, nie mogą narażać bezpieczeństwa narodowego… nie mogą wykorzystywać tych pieniędzy do inwestowania w Chinach, nie mogą rozwijać najnowocześniejszych technologii w Chinach […] przez okres dziesięciu lat” – powiedziała sekretarz ds. handlu USA Gina Raimondo, wyjaśniając cel amerykańskiej ustawy Chips and Science Act. Podkreśliła, że „firmy, które otrzymują pieniądze, mogą rozbudowywać swoje zbudowane już kluczowe fabryki w Chinach tylko w celu obsługi chińskiego rynku”.

Niedawno prezydent USA Joe Biden – w obawie, że USA tracą przewagę technologiczną na rzecz Chin – podpisał ustawę przeznaczającą 280 mld dolarów na produkcję zaawansowanych technologii i badania naukowe. Firmy budujące zakłady produkcji chipów komputerowych w USA obejmą różnorakie ulgi podatkowe.

Stany Zjednoczone wytwarzają obecnie około 10 proc. światowej podaży półprzewodników, które są kluczowe dla wielu branż – od samochodów po telefony komórkowe, w 1990 r. było to prawie 40 proc.

Niektórzy amerykańscy producenci chipów już odczuwają wpływ nacisku Waszyngtonu na sprzedaż amerykańskiej technologii do Chin. Na początku sierpnia Nvidia i AMD otrzymały od amerykańskich urzędników polecenie zaprzestania sprzedaży chipów sztucznej inteligencji do Chin.

Eksperci uważają, że to posunięcie mocno uderzy w Chiny, gdzie procesory te są powszechnie używane i podsyci napięcia geopolityczne.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA