fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatUSA zwiększają wsparcie dla Izraela, Chiny chcą utworzenia państwa palestyńskiego

USA zwiększają wsparcie dla Izraela, Chiny chcą utworzenia państwa palestyńskiego

Stany Zjednoczone przenoszą lotniskowiec, statki i odrzutowce do wschodniej części Morza Śródziemnego, a także zapewnią Izraelowi dodatkowy sprzęt i amunicję. To reakcja na atak Hamasu na ten kraj. Chiny apelują o deeskalację i utworzenie państwa palestyńskiego.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zapowiedział, że w region zmierza lotniskowiec USS Gerald R. Ford, krążownik rakietowy i cztery niszczyciele rakietowe. Wysłane zostaną także amerykańskie myśliwce. Rzecznik amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego USA poinformował, że wśród ofiar śmiertelnych ataku Hamasu jest kilku obywateli USA.

Izrael twierdzi, że w wyniku ataku Hamasu zginęło dotąd ponad 700 osób, a 100 porwano. Według palestyńskich urzędników w Gazie, w wyniku odwetowych izraelskich nalotów, zginęło ponad 400 osób.

Z kolei Prezydent Iranu Ebrahim Raisi wyraził poparcie dla ataku Hamasu mówiąc, że Izrael należy pociągnąć do odpowiedzialności za stwarzanie zagrożenia dla regionu. Agresję Hamasu poparła także m.in Arabia Saudyjska.

Hamas poinformował, że pomoc Iranu pomogła mu w przeprowadzeniu ataku, w którym wykorzystano rakiety, drony i bojowników na paralotniach, w wyniku którego setki bojowników przedarły się przez izraelskie fortyfikacje graniczne wokół Strefy Gazy. Sekretarz stanu USA Antony Blinken stwierdził, że Stany Zjednoczone nie widziały dowodów bezpośredniego zaangażowania Iranu, ale Iran od lat pomaga grupie z Gazy.

Chiny wstrzemięźliwe

W odpowiedzi na atak Hamasu na Izrael Chiny stwierdziły, że opowiadają się za utworzeniem przez Palestyńczyków niepodległego państwa. Napisały w oświadczeniu, że nie kryją, że są „głęboko zaniepokojone” konfliktem i nawołują do deeskalacji oraz zachowania spokoju „aby chronić ludność cywilną i uniknąć dalszego pogorszenia sytuacji”. Nawołują też do wznowienia rozmów między Izraelem a Palestyną.

„Ponowne wystąpienie konfliktu pokazuje po raz kolejny, że przedłużający się zastój procesu pokojowego nie może być kontynuowany. Zasadniczym wyjściem z konfliktu jest wdrożenie rozwiązania dwupaństwowego i utworzenie niepodległego państwa palastyńskiego” – czytamy w komunikacie chińskiego MSZ.

Chińskie stanowisko wobec konfliktu skrytykował przywódca większości w Senacie USA Chuck Schumer. Powiedział chińskiemu ministrowi spraw zagranicznych Wang Yi, że jest bardzo rozczarowany oświadczeniem Chin, ponieważ nie okazało ono żadnego współczucia ani wsparcia dla Izraela.

BBC, Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA