fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajUstawa deregulacyjna podpisana

Ustawa deregulacyjna podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę deregulacyjną – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Władze liczą na to, że przyjęte ustawą deregulacyjną rozwiązania zmniejszą obciążenia regulacyjne niekorzystne z punktu widzenia funkcjonowania obywateli i prowadzenia działalności gospodarczej.

KPRP wskazała, że ustawa ma przyspieszyć wydawanie decyzji i usprawnić postępowania administracyjne, np. przez rozpowszechnienie postępowania uproszczonego i milczącego trybu załatwienia sprawy. Duże znaczenie będzie też miała elektronizacja i zniesienie dwuinstancyjności tam, gdzie będzie to możliwe. Dzięki ustawie obywatele i przedsiębiorcy mają częściej stosować proste formularze urzędowe, a także składać wnioski on-line i w ogóle ograniczyć liczbę formalności w urzędach.

Nowe przepisy mają też pomóc w realizacji założeń Krajowego Planu Odbudowy oraz wyeliminować bariery prawne wpływające na klimat inwestycyjny w Polsce. Środowisko inwestycyjne ma ulec poprawie przez uproszczenie procedur administracyjnych i wprowadzenie procedur milczącej zgody w procedurach związanych np. z handlem i dystrybucją napojów alkoholowych. W wyniku ustawy zniknie procedura dwuinstancyjna w przypadku spraw dotyczących np. zasobów geologicznych, a przez internet będzie można załatwić sprawy związane np. ze składaniem przez organizatorów turystyki i przedsiębiorców deklaracji do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Według informacji przekazanych przez KPRP większość przepisów ustawy wchodzi w życie po upływie 14-dniowego vacatio legis, ale niektóre z zapisów weszły w życie już z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a inne zaczną obowiązywać nawet dopiero 1 stycznia 2024 r.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA