fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaKrajUstawa deregulacyjna podpisana

Ustawa deregulacyjna podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę deregulacyjną – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Władze liczą na to, że przyjęte ustawą deregulacyjną rozwiązania zmniejszą obciążenia regulacyjne niekorzystne z punktu widzenia funkcjonowania obywateli i prowadzenia działalności gospodarczej.

KPRP wskazała, że ustawa ma przyspieszyć wydawanie decyzji i usprawnić postępowania administracyjne, np. przez rozpowszechnienie postępowania uproszczonego i milczącego trybu załatwienia sprawy. Duże znaczenie będzie też miała elektronizacja i zniesienie dwuinstancyjności tam, gdzie będzie to możliwe. Dzięki ustawie obywatele i przedsiębiorcy mają częściej stosować proste formularze urzędowe, a także składać wnioski on-line i w ogóle ograniczyć liczbę formalności w urzędach.

Nowe przepisy mają też pomóc w realizacji założeń Krajowego Planu Odbudowy oraz wyeliminować bariery prawne wpływające na klimat inwestycyjny w Polsce. Środowisko inwestycyjne ma ulec poprawie przez uproszczenie procedur administracyjnych i wprowadzenie procedur milczącej zgody w procedurach związanych np. z handlem i dystrybucją napojów alkoholowych. W wyniku ustawy zniknie procedura dwuinstancyjna w przypadku spraw dotyczących np. zasobów geologicznych, a przez internet będzie można załatwić sprawy związane np. ze składaniem przez organizatorów turystyki i przedsiębiorców deklaracji do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Według informacji przekazanych przez KPRP większość przepisów ustawy wchodzi w życie po upływie 14-dniowego vacatio legis, ale niektóre z zapisów weszły w życie już z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a inne zaczną obowiązywać nawet dopiero 1 stycznia 2024 r.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Pracodawcy chcą łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Przedstawiciele pracodawców alarmują, że w najnowszej propozycji nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców pojawił się zapis, który może uniemożliwić zatrudnianie niektórych osób z zagranicy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA