fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaTa ustawa nie leczy przyczyn choroby, tylko łagodzi jej objawy

Ta ustawa nie leczy przyczyn choroby, tylko łagodzi jej objawy

Ustawa o maksymalnych cenach energii nie leczy przyczyn choroby, jaką są wysokie ceny energii, tylko łagodzi objawy — tłumaczy Krzysztof Kilian, były prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Czy kolejne regulacje rząd PiS doprowadzą do destabilizacji systemu energetycznego w Polsce? W rozmowie z serwisem businessinsider.com.pl Krzysztof Kilian mówi, że ustawa uderzy w wielu przedsiębiorców, bo zasady, które wprowadza, mogą sprawić, że wiele firm zajmujących się obrotem energią nie przeżyje najbliższej zimy.

Jego zdaniem ustawa pomija najważniejsze ogniwo, jakim są wytwórcy energii i sposób kalkulowania ceny krańcowej. Nowe przepisy nie tylko odrywają polski rynek od rynku europejskiego, ale mogą też zniszczyć delikatny i bardzo skomplikowany system zarządzania elektroenergetyką.

W Polsce energia wytwarzana jest z gazu tylko w 3-7 proc. W 75 proc. produkowana jest z węgla. Na koszty składa się przede wszystkim koszt paliwa i unijny podatek za emisję dwutlenku węgla. Przed wojną na Ukrainie cena węgla dla energetyki wynosiła 200 zł za tonę. Do czerwca 2022 r. wzrosła do 346 zł za tonę. Z kolei uprawnienia do emisji CO2 wahają się w granicach 60-70 euro (ok. 282–329 zł). Problem w tym, że w Europie Zachodniej znacznie większa część energii generowana jest ze znacznie droższego gazu. I tamtejsze wysokie ceny energii wywindowały ceny energii również w Polsce.

– Podstawą wypłaty rekompensat ma być (…) miesięczna cena referencyjna, którą publikować ma Towarowa Giełda Energii. To oznacza, że rekompensaty nie pokryją w pełni poniesionych strat. Ustawa doprowadzi do tego, że 150 przedsiębiorstw obrotu może nie przeżyć realizacji tych umów – zwraca uwagę Kilian.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA