fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaTa ustawa nie leczy przyczyn choroby, tylko łagodzi jej objawy

Ta ustawa nie leczy przyczyn choroby, tylko łagodzi jej objawy

Ustawa o maksymalnych cenach energii nie leczy przyczyn choroby, jaką są wysokie ceny energii, tylko łagodzi objawy — tłumaczy Krzysztof Kilian, były prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Czy kolejne regulacje rząd PiS doprowadzą do destabilizacji systemu energetycznego w Polsce? W rozmowie z serwisem businessinsider.com.pl Krzysztof Kilian mówi, że ustawa uderzy w wielu przedsiębiorców, bo zasady, które wprowadza, mogą sprawić, że wiele firm zajmujących się obrotem energią nie przeżyje najbliższej zimy.

Jego zdaniem ustawa pomija najważniejsze ogniwo, jakim są wytwórcy energii i sposób kalkulowania ceny krańcowej. Nowe przepisy nie tylko odrywają polski rynek od rynku europejskiego, ale mogą też zniszczyć delikatny i bardzo skomplikowany system zarządzania elektroenergetyką.

W Polsce energia wytwarzana jest z gazu tylko w 3-7 proc. W 75 proc. produkowana jest z węgla. Na koszty składa się przede wszystkim koszt paliwa i unijny podatek za emisję dwutlenku węgla. Przed wojną na Ukrainie cena węgla dla energetyki wynosiła 200 zł za tonę. Do czerwca 2022 r. wzrosła do 346 zł za tonę. Z kolei uprawnienia do emisji CO2 wahają się w granicach 60-70 euro (ok. 282–329 zł). Problem w tym, że w Europie Zachodniej znacznie większa część energii generowana jest ze znacznie droższego gazu. I tamtejsze wysokie ceny energii wywindowały ceny energii również w Polsce.

– Podstawą wypłaty rekompensat ma być (…) miesięczna cena referencyjna, którą publikować ma Towarowa Giełda Energii. To oznacza, że rekompensaty nie pokryją w pełni poniesionych strat. Ustawa doprowadzi do tego, że 150 przedsiębiorstw obrotu może nie przeżyć realizacji tych umów – zwraca uwagę Kilian.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA