fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaTa ustawa nie leczy przyczyn choroby, tylko łagodzi jej objawy

Ta ustawa nie leczy przyczyn choroby, tylko łagodzi jej objawy

Ustawa o maksymalnych cenach energii nie leczy przyczyn choroby, jaką są wysokie ceny energii, tylko łagodzi objawy — tłumaczy Krzysztof Kilian, były prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Czy kolejne regulacje rząd PiS doprowadzą do destabilizacji systemu energetycznego w Polsce? W rozmowie z serwisem businessinsider.com.pl Krzysztof Kilian mówi, że ustawa uderzy w wielu przedsiębiorców, bo zasady, które wprowadza, mogą sprawić, że wiele firm zajmujących się obrotem energią nie przeżyje najbliższej zimy.

Jego zdaniem ustawa pomija najważniejsze ogniwo, jakim są wytwórcy energii i sposób kalkulowania ceny krańcowej. Nowe przepisy nie tylko odrywają polski rynek od rynku europejskiego, ale mogą też zniszczyć delikatny i bardzo skomplikowany system zarządzania elektroenergetyką.

W Polsce energia wytwarzana jest z gazu tylko w 3-7 proc. W 75 proc. produkowana jest z węgla. Na koszty składa się przede wszystkim koszt paliwa i unijny podatek za emisję dwutlenku węgla. Przed wojną na Ukrainie cena węgla dla energetyki wynosiła 200 zł za tonę. Do czerwca 2022 r. wzrosła do 346 zł za tonę. Z kolei uprawnienia do emisji CO2 wahają się w granicach 60-70 euro (ok. 282–329 zł). Problem w tym, że w Europie Zachodniej znacznie większa część energii generowana jest ze znacznie droższego gazu. I tamtejsze wysokie ceny energii wywindowały ceny energii również w Polsce.

– Podstawą wypłaty rekompensat ma być (…) miesięczna cena referencyjna, którą publikować ma Towarowa Giełda Energii. To oznacza, że rekompensaty nie pokryją w pełni poniesionych strat. Ustawa doprowadzi do tego, że 150 przedsiębiorstw obrotu może nie przeżyć realizacji tych umów – zwraca uwagę Kilian.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA