fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajUstawa o fundacji rodzinnej podpisana

Ustawa o fundacji rodzinnej podpisana

Prezydent RP podpisał ustawę o fundacji rodzinnej.

Prezydent Andrzej Duda złożył swój podpis pod ustawą z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej. Dzięki przyjętym przepisom firmy rodzinne będą mogły być sprawniej przekazywane kolejnym pokoleniom.

„Zasadniczym celem ustawy jest wzmocnienie narzędzi prawnych do przeprowadzenia procesów sukcesyjnych poprzez dodatnie do systemu prawa instytucji fundacji rodzinnej jako podmiotu służącego do gromadzenia rodzinnego majątku i pozwalającego na zatrzymanie go w kraju na wiele pokoleń” – napisano w informacji prasowej Kancelarii Prezydenta. „Fundacja rodzinna ma także za zadanie zaspokajać potrzeby beneficjentów, którzy co do zasady będą członkami rodziny fundatora – choć mogą to być również inne osoby i podmioty (beneficjentem może być sam fundator lub inne osoby fizyczne, a także organizacja pożytku publicznego)” – dodano w komunikacie.

Rząd przygotowując ustawę o fundacji rodzinnej wychodził na przeciw potrzebom polskich przedsiębiorców wielokrotnie podkreślając, że firmy rodzinne są ważnym elementem gospodarki Polski. Celem ustawy ma być utrzymywanie biznesu w rodzinnych rękach przez pokolenia, a same fundacje rodzinne mają pozwolić akumulować polski kapitał oraz budować silne marki.

– Dzięki fundacji rodzinnej kapitał firmy zostanie w polskich rękach. Ma ona zachęcić wszystkie firmy, które zdecydowały się swój kapitał ulokować poza Polską, aby przenieść go do polskiej fundacji – powiedziała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.

Przepisy ustawy o fundacji rodzinnej wejdą trzy miesiące po dniu ich ogłoszenia.

Fundacja rodzinna coraz bliżej, ale już potrzebne są zmiany

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA