fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaKrajUwaga na nowe uprawnienia ZUS

Uwaga na nowe uprawnienia ZUS

ZUS zyskał nowe instrumenty kontroli i weryfikacji prawa świadczeń - pisze na łamach portalu prawo.pl Przemysław Hinc, doradca podatkowy.

Chodzi tu o przyznane urzędnikom możliwości zbierania informacji w zakresie koniecznym do ustalania prawa do zasiłków, ale też ich wysokości, podstawy wymiaru i wypłaty. Zdaniem eksperta uzyskane przez ZUS narzędzia powinny wzmóc czujność ubezpieczonych i płatników, ponieważ szczególnie od 1 stycznia 2022 r. ich możliwości uniknięcia konsekwnecji popełnionych błędów będą znacznie ograniczone, a ich skutki bardziej dotkliwe. Przemysław Hinc uważa, że czujność ta powinna być szczególnie zaostrzona, gdyż ZUS zaczął rozsyłać uspokajające komunikaty, że nowelizowane przepisy nie wpłyną negatywnie na sytuację świadczenibiorców.

Przyjęte zmiany zwiększyły też możliwości inspektorów kontroli ZUS, którzy otrzymali prawo do szeregu nowych działań kontrolnych, dających im też prawo wzywania i przesłuchiwania  świadków.
„W moim przekonaniu, postępowanie kontrolne prowadzone przez ZUS uległo w ten sposób radykalnej przebudowie, a sam ZUS zyskał w ten sposób nieograniczony niemal dostęp do dowodów osobowych, a pośrednio i rzeczowych” – podkreślił Hinc.

Źródło: Prawo.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jaki jest koszt wychowania dziecka w Polsce, czyli prawdziwe przyczyny kryzysu demograficznego

Koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2023 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wynosi 309 tys. zł, a dwójki dzieci – 513 tys. zł. Rok wcześniej koszty te wyniosły odpowiednio 265 tys. i 439 tys. zł. Wynika z obliczeń przygotowanych przez Centrum im. Adama Smitha.
7 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA