fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrajUwaga na nowe uprawnienia ZUS

Uwaga na nowe uprawnienia ZUS

ZUS zyskał nowe instrumenty kontroli i weryfikacji prawa świadczeń - pisze na łamach portalu prawo.pl Przemysław Hinc, doradca podatkowy.

Chodzi tu o przyznane urzędnikom możliwości zbierania informacji w zakresie koniecznym do ustalania prawa do zasiłków, ale też ich wysokości, podstawy wymiaru i wypłaty. Zdaniem eksperta uzyskane przez ZUS narzędzia powinny wzmóc czujność ubezpieczonych i płatników, ponieważ szczególnie od 1 stycznia 2022 r. ich możliwości uniknięcia konsekwnecji popełnionych błędów będą znacznie ograniczone, a ich skutki bardziej dotkliwe. Przemysław Hinc uważa, że czujność ta powinna być szczególnie zaostrzona, gdyż ZUS zaczął rozsyłać uspokajające komunikaty, że nowelizowane przepisy nie wpłyną negatywnie na sytuację świadczenibiorców.

Przyjęte zmiany zwiększyły też możliwości inspektorów kontroli ZUS, którzy otrzymali prawo do szeregu nowych działań kontrolnych, dających im też prawo wzywania i przesłuchiwania  świadków.
„W moim przekonaniu, postępowanie kontrolne prowadzone przez ZUS uległo w ten sposób radykalnej przebudowie, a sam ZUS zyskał w ten sposób nieograniczony niemal dostęp do dowodów osobowych, a pośrednio i rzeczowych” – podkreślił Hinc.

Źródło: Prawo.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA