fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaKrajUwaga na skarbówkę i jej nowe narzędzia

Uwaga na skarbówkę i jej nowe narzędzia

Od 1 stycznia razem z Polskim Ładem urzędnicy skarbowi zyskali nowe narzędzia do walki z szarą strefą i oszustwami podatkowymi – czytamy w portalu Prawo.pl.

Mowa tutaj o instytucji nabycia sprawdzającego, która upoważni funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej do zakupu towarów lub usług pod przykrywką, czyli w celu sprawdzenia, czy działalność przedsiębiorców jest właściwie rejestrowana. Nabycia sprawdzającego będzie można dokonać praktycznie w każdej sytuacji, gdy do towaru i usługi wymagana jest sprzedaż przy pomocy kasy fiskalnej. Nie wiadomo jednak, jak przedsiębiorcy będą typowani do nabycia sprawdzającego.

– Trudno zrozumieć motywację ustawodawcy do wprowadzania podobnych zmian. To przykład typowych niecelowych działań. Jeżeli ustawodawca chce uszczelniać system podatkowy, to powinien skierować uwagę i pracę urzędników tam, gdzie naprawdę warto. Krajowa Administracja Skarbowa jest już i tak nadmiernie obłożona, a sprawy ciągną się miesiącami. Wyprowadzenie urzędników na ulice tylko pogłębi ten stan – powiedział dla Prawo.pl Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat, partner w kancelarii GLC.

Cytowany przez portal ekspert uważa ponadto, że rząd zamiast ścigać drobnych przedsiębiorców powinien skupić się na największych podatnikach i opracować skuteczne narzędzia do walki z „mafią” VAT.

Poza nabyciem sprawdzającym fiskus zyska narzędzie umożliwiające mu tymczasowe zajęcie ruchomości do wykonania przez administracyjny organ egzekucyjny obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Jeśli to zajęcie w ciągu 96 godzin zostanie zatwierdzone, to przerodzi się ono w zajęcie egzekucyjne.

Źródło: Prawo.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA