fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatUwaga! Skrajna lewica buduje kolejną międzynarodówkę. Tym razem progresywną

Uwaga! Skrajna lewica buduje kolejną międzynarodówkę. Tym razem progresywną

Marks utworzył Międzynarodowe Stowarzyszenie Robotników w 1864 r. Lenin założył Komintern – Trzecią Międzynarodówkę – w 1919 r. po rewolucji październikowej. Trocki przewodził Czwartej Międzynarodówce w 1938 r. Willy Brandt stał się publiczną twarzą ruchu socjalistycznego w latach 70. i 80. XX wieku. Wszyscy oni mają swoich kontynuatorów.

– Prawica jest znacznie bardziej międzynarodowa niż lewica – stwierdziła Naomi Klein, kanadyjska aktywistka i autorka „Doktryny Szoku”, podczas telekonferencji z indyjską pisarką Arundhati Roy i dyrektorem organizacji pozarządowej „War or Want” Asadem Rehmanem. Ta trójka uczestników wspomnianej telekonferencji – wraz z innymi „wybitnymi” postaciami światowej lewicy, takimi jak filozof i językoznawca Noam Chomsky, premier Islandii Katrín Jakobsdottir, nigeryjski ekolog Nnimmo Bassey i meksykański aktor Gael García Bernal – są twarzami tzw. Międzynarodówki Progresywnej.

Nowa Międzynarodówka została założona w grudniu 2018 r. Podczas wydarzenia zorganizowanego przez amerykańskiego lewicowego lidera Berniego Sandersa i jego żonę Jane w stanie Vermont, z udziałem byłego greckiego ministra i znanego ekonomisty Yanisa Varufakisa , a także burmistrzyni Barcelony Ady Colau. W związku z katastrofalnym globalnym kryzysem, zarówno w dziedzinie zdrowia, jak i gospodarki, projekt zakłada „pilne działania”.

Szczyt inauguracyjny miał odbyć się w Reykjaviku we wrześniu tego roku, a rada organizacyjna, składająca się obecnie z 62 osób, które zgłosiły się na otwarte zaproszenie, nadal oczekuje, że mimo pandemii zacznie prężnie działać.

– Zaprosiliśmy postępowców do przyłączenia się do Międzynarodówki by wspólnie budować program – powiedział David Adler, koordynator, członek Międzynarodówki Progresywnej, prawa ręka Varufakisa w projekcie stworzenia paneuropejskiej Partii Postępowej. Przystąpienie do Międzynarodówki jest bezpłatne i może odbywać się osobiście lub za pośrednictwem organizacji takich jak partie, związki zawodowe lub media.

– Elementem programowym, który pojawia się w nowym kryzysie, jest tak zwany globalny nowy zielony ład. Ten plan zakłada przyjęcie globalnie skoordynowanych polityk ekspansji fiskalnej w celu reaktywacji światowej gospodarki po pandemii i jednocześnie przyspieszenia adaptacji do gospodarki zerowej emisji CO2 i zyskuje popularność nawet na południu, gdzie początkowo był traktowany z podejrzliwością – tłumaczy Richard Kozul-Wright, główny ekonomista w agencji rozwoju gospodarczego ONZ w Genewie, która wspiera Międzynarodówkę Progresywną.

Indyjska ekonomistka Jayati Ghosh przygotowała dla Międzynarodówki plan bodźców ekonomicznych i dostosowania do wyzwań związanych ze zmianami klimatu, które obejmują przekazanie Globalnemu Południu miliardów dolarów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a także umorzenie długów krajom ubogim.

– Covid-19 pokazał, jak ważne są państwa, ale należy również wziąć pod uwagę samorządy miejskie i lokalny aktywizm, który nie ma nic wspólnego z rządem centralnym – dodaje Adler.

Być może to tłumaczy poparcie Międzynarodówki dla przedstawicieli administracji, takich jak Ada Colau i partii lokalnych jak walencka partia Compromís i Republikańska Lewica Katalonii. Chociaż uczestniczą w niej także przedstawiciele partii na szczeblu krajowym, takich jak laburzysta John McDonnell czy Celso Amorim, minister za czasów rządów Luli da Silvy w Brazylii.

– Będziemy szukać ludzi w lokalnych kolektywach, partiach politycznych, ale też w instytucjach takich jak Bank Światowy i MFW – mówi koordynator David Adler.

Ameryka Łacińska, jedyny region na świecie, w którym partie „postępowe” sprawują władzę od ponad dekady, oferuje know-how, podkreśla Amorim, który współpracował z Noamem Chomskim podczas spotkań i konferencji w Brazylii. – Podczas fali postępowej, która miała miejsce tutaj w Ameryce Łacińskiej, dochodziło do współpracy między rządami różnych krajów – mówi Brazylijczyk. I dodaje: – Postępowe pomysły nie powinny się rozwijać tylko w poszczególnych krajach

Źródło: Andy Robinson/La Vanguardia

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.