fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesVolkswagen kontra niemiecki rząd. Poszło o inwestycje w Chinach

Volkswagen kontra niemiecki rząd. Poszło o inwestycje w Chinach

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki odmówiło udzielenia Volkswagenowi gwarancji na pokrycie nowych inwestycji w Chinach z powodu obaw związanych z łamaniem praw człowieka w regionie Xinjiang – poinformował „Der Spiegel”. Firma nie planuje jednak wycofać się z produkcji w kontrowersyjnym regionie.

Niemieckie ministerstwo potwierdziło, że odrzuciło cztery wnioski złożone przez firmę w związku z obawami o prawa człowieka w Xinjiangu, ale odmówiło podania nazwy firmy. Der Spiegel poinformował, że chodzi o Volkswagena.

„Sytuacja praw człowieka w Xinjiangu pogorszyła się w ostatnich latach i dotyczy przymusowej pracy i masowego internowania Ujgurów” – powiedział niemiecki minister gospodarki. „W związku z tym niemiecki rząd postanowił nie udzielać gwarancji na projekty w Chinach, które są 1) w Xinjiangu lub 2) mają powiązania biznesowe z działającymi tam podmiotami”.

Poprzez spółkę joint venture z chińskim SAIC Motor Volkswagen ma fabrykę w Urumczi, w regionie Xinjiang. Wiele krajów zachodnich i organizacji praw człowieka twierdzi, że przetrzymywani i poddawani torturom są tam etniczni Ujgurowie.

Chiny wielokrotnie zaprzeczały jakiemukolwiek złemu traktowaniu Ujgurów, opisując rzekome „obozy internowania” jako ośrodki szkolenia zawodowego, w których ludzie mogą „dobrowolnie” się zameldować, aby dowiedzieć się o prawie, języku chińskim i rozwijać umiejętności zawodowe.

Rzecznik Volkswagena potwierdził, że firma złożyła wnioski o gwarancje inwestycyjne w Chinach, dodając, że nie otrzymała jeszcze oficjalnej decyzji ministerstwa. Rzecznik firmy powiedział, że wnioski nie dotyczą bezpośrednich inwestycji w fabrykę grupy w Xinjiang ani w jej pobliżu, ale nie można wykluczyć, że produkty wyprodukowane w fabryce w innym miejscu w kraju mogą trafić do regionu.

Dyrektor generalny Volkswagena Herbert Diess zapowiedział w dzienniku Handelsblatt, że firma planuje kontynuować działalność w swoim zakładzie w chińskim regionie Xinjiang pomimo doniesień o łamaniu praw człowieka. „Wierzę, że obecność tam SAIC Volkswagen prowadzi do poprawy sytuacji ludzi” – podkreślił dyrektor generalny.

„Podróżujemy tam i jak wszędzie na świecie zapewniamy, że nasze standardy pracy są wdrażane, a różnice kulturowe i religijne są szanowane” – powiedział Diess Handelsblatt. Stwierdził, że wszelkie dowody niewłaściwego postępowania w zakładzie w Xinjiang spotkają się z „masową” reakcją.

Niemcy, które usiłują uwolnić się od uzależnienia od rosyjskiego gazu po inwazji Moskwy na Ukrainę, analizują swoje powiązania z Chinami i będą przywiązywać większą wagę do praw człowieka – mówił niedawno niemiecki minister gospodarki Robert Habeck.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA