Fabryka Volvo we Wrocławiu zostanie zamknięta, a pozostałe po niej obiekty sprzedane innemu inwestorowi ze Szwecji.

Spółka Volvo Buses ogłosiła, że wrocławski zakład zajmujący się produkcją autobusów będzie działał jeszcze tylko przez najbliższy rok. W pierwszym kwartale 2024 roku zakończy swoje funkcjonowanie. Oznacza to zwolnienie 1500 pracowników.

Volvo zamierza docelowo skupić swoją działalność na produkcji podwozi, a produkcję autobusów miejskich i międzymiastowych oraz autokarów realizować w ramach współpracy z zewnętrznymi producentami nadwozi.

Cześć ze zwolnionych osób będzie mogła znaleźć zatrudnienie w zakładzie Vargas Holding, który podpisał już list intencyjny w sprawie przejęcia nieruchomości zajmowanych obecnie przez Volvo. Szwedzkie przedsiębiorstwo specjalizuje się w inwestycjach przemysłowych wykorzystujących niskoemisyjne technologie.

– Nasza działalność w Europie od lat przynosi straty. Dzięki nowemu modelowi biznesowemu, który już dzisiaj z powodzeniem stosujemy na wielu rynkach, poprawimy rentowność i zapewnimy naszej firmie długoterminową konkurencyjność – uzasadniła decyzję firmy Anna Westerberg, prezes Volvo Buses.

Obecnie Volvo zatrudnia w Polsce 3600 osób i planuje kolejne przyjęcia, m.in. w powstającym w Krakowie centrum technologicznym.

volvogroup.com, vargasholding.se

Poprzedni artykuł„Wyzwanie” EPBD, czyli jesteśmy w d…
Następny artykułNiemcy zaoszczędzą 340 milionów euro na zmniejszeniu liczby posłów