fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesVon der Leyen krytykuje Chiny i USA za przyciąganie europejskich firm

Von der Leyen krytykuje Chiny i USA za przyciąganie europejskich firm

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen skrytykowała w Davos wyścig Chin i Stanów Zjednoczonych w przyciąganiu gałęzi przemysłu czystych technologii. Padły zarzuty dotyczące nieuczciwych praktyk i groźby wszczęcia dochodzenia.

Podczas przemówienia na plenarnym posiedzeniu Światowego Forum Ekonomicznego szefowa KE Ursula von der Leyen potępiła Chiny za „agresywne próby” i „nieuczciwe praktyki” mające na celu zachęcanie dużych koncernów energochłonnych, zlokalizowanych w Europie i poza nią do przenoszenia całości lub części swojej produkcji na swoje terytorium i „masowe subsydiowanie swojego przemysłu, co ogranicza dostęp do chińskiego rynku firmom unijnym”. Von der Leyen ostrzegła, że UE nie zawaha się „wszcząć dochodzenia”, jeśli uzna, że zbyt wysokie subsydia zakłócają rynek.

Przypomniała też „niepokoje”, jakie w Europie wzbudził wielki plan inwestycyjny dla klimatu amerykańskiego prezydenta Joe Bidena (Inflation Reduction Act, IRA), który ma na celu wsparcie amerykańskiego przemysłu w celu przyspieszenia transformacji energetycznej. Szefowa KE zaznaczyła, że UE już wcześniej uznała za protekcjonistyczny plan IRA, który przyznaje m.in. hojne dotacje na pojazdy elektryczne, baterie i energię odnawialną pod warunkiem, że są one produkowane na terytorium USA.

Jednak amerykański specjalny wysłannik ds. klimatu John Kerry relatywizował wpływ IRA na resztę świata. – Reakcja innych krajów nie powinna być taka: „O mój Boże, nie powinieneś tego robić, to stawia nas w niekorzystnej sytuacji”. Zróbcie to też. Wszyscy muszą zrobić to samo, aby jeszcze bardziej przyspieszyć ten proces – mówił Kerry w Davos.

Von der Leyen zapowiedziała również, że KE zaproponuje ustawodawstwo ukierunkowane na „przemysł o zerowej emisji netto” gazów cieplarnianych, a zatem neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla, poprzez wspieranie zielonych technologii.
– To nowe rozporządzenie (…) wyznaczy jasne cele w zakresie czystych technologii do 2030 r. Celem będzie skoncentrowanie inwestycji na strategicznych projektach wzdłuż łańcuchów dostaw oraz uproszczenie i przyspieszenie procedur udzielania zezwoleń dla nowych zakładów produkcyjnych działających w obszarze zielonych technologii – powiedziała von der Leyen.

BusinessInsider.com.pl, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA