fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumVon der Leyen przeprasza Włochy, ale unika rozmowy o eurobonach, o które...

Von der Leyen przeprasza Włochy, ale unika rozmowy o eurobonach, o które prosi Rzym

Dziś już chyba nikt nie pamięta, że idea jedności politycznej i gospodarczej, na której wyrosła Wspólnota Europejska, była odpowiedzią na dramatyczne wydarzenia II wojny światowej, której towarzyszył strach i poczucie osamotnienia. Wspólnota miała zapobiec kolejnej wojnie, nie tylko poprzez zacieśnienie relacji gospodarczych, ale także dzięki zbudowaniu europejskiego społeczeństwa w duchu braterstwa i solidarności. Biorąc jednak pod uwagę ostatnie wydarzenia związane z pandemią COVID-19, pojęcie „Unia Europejska” można zacząć traktować jako oksymoron.

Aby ratować resztki wizerunku Unii, szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen w emocjonalnym przemówieniu przeprosiła Włochy za brak dostatecznej pomocy w szczycie zakażeń. Problem jednak w tym, że nie tylko mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego, ale także pozostali Europejczycy przyzwyczaili się już do ckliwych wystąpień, do wielkich deklaracji europosłów czy komisarzy, za którymi nie idą żadne czyny. Podobnie jest i tym razem. Zamiast konkretnych działań, piękne słowa. Trudno jest zatem nie odnieść wrażenia, że to, co zrobiła dziś Ursula Von der Leyen, jest niczym innym, jak graniem na emocjach Włochów, którzy coraz częściej rozważają opuszczenie Unii.

Tymczasem przywódca prawicowej włoskiej partii Liga Północna Matteo Salvini zaapelował do swoich rodaków o przeprowadzenie referendum w sprawie opuszczenia „egoistycznego klubu społecznego”, jakim jest Unia.

Zarówno włoscy jak i hiszpańscy komentatorzy są zgodni, szefowa Komisji Europejskiej swoim wystąpieniem chciała powstrzymać narastającą falę eurosceptyzmu, która swój początek znalazła w Italii, podkreślając przy tym, że mówiąc o przyszłym budżecie będącym źródłem odrodzenia Unii, Ursula Von der Leyen nie wspomniała ani razu o proponowanych przez kraje południa eurobonach.

AG/elpais.com

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA