fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajW 2024 roku długi będą maleć?

W 2024 roku długi będą maleć?

W 2024 roku polska gospodarka ma odbić, co ma przełożyć się na malejącą wysokość zadłużenia, ale bankructwa wciąż będą nam towarzyszyć.

Polska gospodarka w 2024 r. przyspieszy, dzięki czemu zmniejszy się zadłużenie Polaków – przewidują analitycy Krajowego Rejestru Długów. Przedsiębiorcom nadal będą jednak doskwierać zatory płatnicze, a zmniejszenia liczby bankructw możemy oczekiwać dopiero w roku 2025.

W 2023 r. rosło zadłużenie notowane w KRD, bo do końca listopada długi przedsiębiorców poszybowały o 1,1 mld złotych, a konsumentów o 2,4 mld złotych. W minionych 12 miesiącach mieliśmy też rekordowo dużo bankructw, bo w 2023 r. sądy ogłosiły aż 21 tys. upadłości konsumenckich, a niewypłacalność ogłosiło 4,65 tys. firm, czyli o 70 proc. więcej niż rok wcześniej. Mimo to, zdaniem prezesa KRD Adama Łąckiego, najgorsze jest za nami, bo wstępne dane za grudzień 2023 r. mówią o niewielkim spadku zadłużenia zarówno śród konsumentów, jak i przedsiębiorców.

Ten trend powinien się pogłębiać w nowym roku, ale przestrzegam przed nadmiernym optymizmem. Spadki nie będą na tyle duże, żeby zatory płatnicze przestały być jedną z głównych barier w rozwoju polskich firm. Liczba dłużników nadal będzie spora, więc przy doborze klientów wskazana jest ostrożność

– powiedział Adam Łącki w informacji prasowej.

Sytuację polskiej gospodarki powinna polepszyć poprawa koniunktury w Europie oraz odblokowanie KPO dla Polski. Rosnące płace oraz zapowiadane w budżetówce podwyżki najpewniej przełożą się na wzrost konsumpcji, ale też ułatwią Polakom spłacanie swoich zobowiązań.

Zatory płatnicze nie znikną

Niestety, według KRD w Polsce nie znikną zatory płatnicze, bo wielu przedsiębiorców zaległe faktury traktuje jako swego rodzaju nieformalny kredyt.

W czasach niskich stóp procentowych było ono marginalne. Kredyty były łatwo dostępne i nisko oprocentowane, nie opłacało się więc tak postępować. Sytuacja uległa zmianie pod koniec 2021 roku, kiedy stopy procentowe zaczęły gwałtownie rosnąć. W ubiegłym roku kredytowanie kosztem kontrahentów było już mocno widoczne. Przy przewidywanym na ten rok poziomie inflacji 5-6 procent to „wygodne” podejście przedsiębiorców będzie się utrzymywać. Zwłaszcza że – jak wynika z naszych badań – 44 proc. firm akceptuje takie działanie

– zauważył Jakub Kostecki, prezes zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Co więcej, badanie „Etyka płatnicza przedsiębiorców” przeprowadzone na zlecenie Kaczmarski Inkasso w III kwartale 2023 r. wykazało, że prawie 9 na 10 mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw zwleka przynajmniej kilka dni zanim upomni się o zaległą płatność u kontrahenta, zaś co piąte monituje dopiero po upływie kilku tygodni. Takie podejście nie pomaga w zwalczaniu zatorów płatniczych.

Źródło: KRD
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA