fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatW afrykańskim kraju odkryto potężne złoża złota. Koniec z biedą?

W afrykańskim kraju odkryto potężne złoża złota. Koniec z biedą?

Władze Ugandy poinformowały o znalezieniu złóż sięgających 31 milionów ton rudy złota.

Nowo odkryte złoża są zlokalizowane w większości w północno-wschodnim regionie kraju Karamoja, położonym w pobliżu granicy z Kenią. Złoża są tak bogate, że – jak się szacuje – będzie można z nich uzyskać 320 tysięcy ton czystego kruszcu.

Informację na ten temat podał w orędziu wygłoszonym do narodu prezydent Ugandy Yoweri Museveni. Według jego szacunków, odkrycie może przynieść państwu przychody sięgające 12 bilionów dolarów.

W pierwszej kolejności może to być 700 milionów dolarów za opłaty licencyjne od potencjalnych inwestorów. Jednym z pierwszych ma być chińska firma Wagagai, która już do końca tego roku zamierza wydobywać 5 tysięcy ton rudy złota dziennie. Przedsiębiorstwo z Państwa Środka już zainwestowało 200 milionów dolarów w tym afrykańskim kraju.

Władze Ugandy przyjęły kilka miesięcy temu ustawę, która gwarantuje im 15-procentowy udział w każdej inwestycji wydobywczej w ich państwie. Jednocześnie obecna administracja zamierza rozpocząć realizację nowych projektów mających na celu zwiększenie eksploatacji złóż miedzi, rudy żelaza, złota, kobaltu i fosforanów.

clubofmozambique.com, mining.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA