Władze Ugandy poinformowały o znalezieniu złóż sięgających 31 milionów ton rudy złota.

Nowo odkryte złoża są zlokalizowane w większości w północno-wschodnim regionie kraju Karamoja, położonym w pobliżu granicy z Kenią. Złoża są tak bogate, że – jak się szacuje – będzie można z nich uzyskać 320 tysięcy ton czystego kruszcu.

Informację na ten temat podał w orędziu wygłoszonym do narodu prezydent Ugandy Yoweri Museveni. Według jego szacunków, odkrycie może przynieść państwu przychody sięgające 12 bilionów dolarów.

W pierwszej kolejności może to być 700 milionów dolarów za opłaty licencyjne od potencjalnych inwestorów. Jednym z pierwszych ma być chińska firma Wagagai, która już do końca tego roku zamierza wydobywać 5 tysięcy ton rudy złota dziennie. Przedsiębiorstwo z Państwa Środka już zainwestowało 200 milionów dolarów w tym afrykańskim kraju.

Władze Ugandy przyjęły kilka miesięcy temu ustawę, która gwarantuje im 15-procentowy udział w każdej inwestycji wydobywczej w ich państwie. Jednocześnie obecna administracja zamierza rozpocząć realizację nowych projektów mających na celu zwiększenie eksploatacji złóż miedzi, rudy żelaza, złota, kobaltu i fosforanów.

clubofmozambique.com, mining.com

Poprzedni artykułBitwa pod Cedynią – zwycięstwo w dniu św. Jana
Następny artykułPrzedsiębiorco – najwyższa pora przyjrzeć się temu, jak zarządzasz firmą