fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaTransportW Arizonie będzie można zamówić Ubera bez kierowcy

W Arizonie będzie można zamówić Ubera bez kierowcy

Firma Uber ogłosiła, że rozpoczyna współpracę z firmą Waymo, której efektem będzie pojawienie się na ulicach autonomicznych samochodów tej platformy.

Phoenix w Arizonie zostanie pierwszym miastem, w którym będzie można zamówić kurs Uberem bez kierowcy. Jest to efekt współpracy między Uberem a firmą Waymo, należącą do holdingu Alphabet (właściciela wyszukiwarki Google). Autonomiczne pojazdy wyprodukowane przez Waymo już od kilku lat poruszają się po ulicach Phoenix, które jest uznawane za obszar z największą liczbą tego typu samochodów na świecie. Teraz auta te będą realizować kursy zamawiane przez aplikację Ubera. 

Klienci sami zdecydują, czy chcą odbyć swój przejazd w samochodzie prowadzonym przez żywego człowieka, czy przez autonomiczny system. Co ciekawe, cena będzie taka sama, bez względu na wybraną opcję. 

Kilka miesięcy temu firma Waymo opublikowała raport na temat bezpieczeństwa swoich pojazdów. Po pokonaniu przez nie miliona mil (ponad 1,6 miliona kilometrów) w Phoenix i San Francisco zanotowano 2 poważne wypadki (w których nikt nie odniósł obrażeń) oraz 18 mniejszych stłuczek i incydentów. Waymo utrzymuje, że większość z nich została spowodowana przez błędy innych kierowców. Część z pozostałych była efektem nieprzewidzianych okoliczności będących efektem np. niesprzyjających warunków atmosferycznych. 

cnbc.com, theverge.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA