fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjeW Arizonie powstaje jedna z największych fabryk chipów na świecie

W Arizonie powstaje jedna z największych fabryk chipów na świecie

Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) znacząco zwiększy swoje inwestycje w nową fabrykę czipów w Arizonie. Będzie to tym samym jedna z największych inwestycji zagranicznych w historii Stanów Zjednoczonych.

Największy producent chipów na świecie – Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) potroi (do 40 mld dolarów) kwotę inwestycji w nową fabrykę w Arizonie. Jest to duży sukces prezydenta Bidena, który odwiedził powstającą fabrykę.

„Amerykańska produkcja wróciła, ludzie” – powiedział Biden przemawiając na tle nowej fabryki udekorowanej amerykańską flagą i dużym transparentem z napisem „Przyszłość stworzona w Ameryce Phoenix, AZ”.

Pierwszy zakład fabryki chipów w Arizonie zostanie uruchomiony do 2024 r., a drugi będzie wytwarzał (od 2026 r.) najbardziej zaawansowane obecnie chipy 3-nanometrowe.

Mark Liu, prezes TSMC oszacował, że po otwarciu dwóch nowych zakładów roczne przychody fabryki wyniosą 10 mld dolarów i przewiduje, że jej klienci – z produktów wykorzystujących powstające w nich chipy – osiągną roczną sprzedaż na poziomie 40 mld dolarów.

TSMC jest wiodącym dostawcą dla głównych amerykańskich producentów sprzętu. Finansowanie obu obiektów, w wysokości 40 mld dolarów, jest największą inwestycją firmy poza Tajwanem i jedną z największych inwestycji kapitału zagranicznego w USA w historii.

Budowa fabryki w Arizonie wywołała jednak pewne obawy na Tajwanie, gdzie produkcja półprzewodników jest podstawą gospodarki. Obawy dotyczą możliwego trendu „pożegnania z Tajwanem” wśród firm chipowych, o którym coraz częściej się mówi. TSMC, która produkuje większość swoich chipów na Tajwanie, buduje również fabrykę w Japonii.

Minister gospodarki Republiki Chińskiej na Tajwanie stwierdził jednak, że wyspa pozostaje najważniejszą bazą produkcyjną chipów produkowanych przez TSMC.

Zwiększenie skali inwestycji tajwańskiej firmy w Arizonie to także pokazanie Stanom Zjednoczonym, najważniejszemu sojusznikowi i sprzedawcy broni (w obliczu napięć z Chinami kontynentalnymi), że jako „podobnie myśląca demokracja” Tajwan jest niezawodnym partnerem i dostawcą półprzewodników.

Amerykański rząd wprowadza szerokie wsparcie dla przemysłu chipów w kraju, obejmujące większe ulgi podatkowe na badania i rozwój dla firm technologicznych, aby zachować przewagę konkurencyjną. Zachęca również zagraniczne firmy technologiczne w łańcuchu dostaw chipów do inwestowania na Tajwanie. Wprowadza jednocześnie ograniczenia w eksporcie do Chin dla amerykańskich firm obejmujące najnowocześniejsze technologie produkcji chipów, zachęcając sojuszników do podjęcia podobnych kroków.

Reuter, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA