Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) znacząco zwiększy swoje inwestycje w nową fabrykę czipów w Arizonie. Będzie to tym samym jedna z największych inwestycji zagranicznych w historii Stanów Zjednoczonych.

TSMC/fot. Wikipedia

Największy producent chipów na świecie – Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) potroi (do 40 mld dolarów) kwotę inwestycji w nową fabrykę w Arizonie. Jest to duży sukces prezydenta Bidena, który odwiedził powstającą fabrykę.

„Amerykańska produkcja wróciła, ludzie” – powiedział Biden przemawiając na tle nowej fabryki udekorowanej amerykańską flagą i dużym transparentem z napisem „Przyszłość stworzona w Ameryce Phoenix, AZ”.

Pierwszy zakład fabryki chipów w Arizonie zostanie uruchomiony do 2024 r., a drugi będzie wytwarzał (od 2026 r.) najbardziej zaawansowane obecnie chipy 3-nanometrowe.

Mark Liu, prezes TSMC oszacował, że po otwarciu dwóch nowych zakładów roczne przychody fabryki wyniosą 10 mld dolarów i przewiduje, że jej klienci – z produktów wykorzystujących powstające w nich chipy – osiągną roczną sprzedaż na poziomie 40 mld dolarów.

TSMC jest wiodącym dostawcą dla głównych amerykańskich producentów sprzętu. Finansowanie obu obiektów, w wysokości 40 mld dolarów, jest największą inwestycją firmy poza Tajwanem i jedną z największych inwestycji kapitału zagranicznego w USA w historii.

Budowa fabryki w Arizonie wywołała jednak pewne obawy na Tajwanie, gdzie produkcja półprzewodników jest podstawą gospodarki. Obawy dotyczą możliwego trendu „pożegnania z Tajwanem” wśród firm chipowych, o którym coraz częściej się mówi. TSMC, która produkuje większość swoich chipów na Tajwanie, buduje również fabrykę w Japonii.

Minister gospodarki Republiki Chińskiej na Tajwanie stwierdził jednak, że wyspa pozostaje najważniejszą bazą produkcyjną chipów produkowanych przez TSMC.

Zwiększenie skali inwestycji tajwańskiej firmy w Arizonie to także pokazanie Stanom Zjednoczonym, najważniejszemu sojusznikowi i sprzedawcy broni (w obliczu napięć z Chinami kontynentalnymi), że jako „podobnie myśląca demokracja” Tajwan jest niezawodnym partnerem i dostawcą półprzewodników.

Amerykański rząd wprowadza szerokie wsparcie dla przemysłu chipów w kraju, obejmujące większe ulgi podatkowe na badania i rozwój dla firm technologicznych, aby zachować przewagę konkurencyjną. Zachęca również zagraniczne firmy technologiczne w łańcuchu dostaw chipów do inwestowania na Tajwanie. Wprowadza jednocześnie ograniczenia w eksporcie do Chin dla amerykańskich firm obejmujące najnowocześniejsze technologie produkcji chipów, zachęcając sojuszników do podjęcia podobnych kroków.

Reuter, KR

Poprzedni artykułZakaz pakowania w plastik. Co o tym sądzisz?
Następny artykułNowy podatek podniesie ceny leków?