fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaŚwiatW Belgii będą pracować mniej dni, ale tyle samo godzin

W Belgii będą pracować mniej dni, ale tyle samo godzin

Władze w Brukseli wprowadziły możliwość korzystania z czterodniowego tygodnia pracy.

Nowe przepisy zostały uchwalone w lutym i właśnie teraz weszły w życie. Dotyczą wszystkich pracujących – zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

Pracownicy mają teraz dwie możliwości. Pierwszą jest praca przez dziewięć i pół godziny przez cztery dni w tygodniu. Drugą jest wykonywanie obowiązków służbowych na dotychczasowych warunkach, czyli przez osiem godzin i pięć dni w tygodniu. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami, każdy może wybrać najbardziej dogodną dla siebie opcję.

Premier Belgii Alexander de Croo wyraził nadzieję, że ta zmiana doprowadzi do większej elastyczności rynku pracy. Działanie to ma być krokiem dla całej gospodarki w kierunku zwiększenia jej innowacyjności, zrównoważenia i cyfryzacji. Dodatkowo mieszkańcy kraju zdobędą w ten sposób większą możliwość organizowania sobie czasu pracy.

Dotychczas tylko w dwóch państwach świata wprowadzono podobne rozwiązania: w Islandii i Nowej Zelandii. W szeregu kolejnych – Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA, czy Kanadzie – podobne inicjatywy były realizowane w ramach pilotażowych programów. Jednak najczęściej w tych eksperymentach forsowany jest model, w którym za pracę przez cztery dni bez dodatkowych godzin wypłacane jest zatrudnionym osobom takie samo wynagrodzenie jak wcześniej za pięć dni pracy.

Euronews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA