fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiW Belgii wymyślili nowy podatek!

W Belgii wymyślili nowy podatek!

Władze belgijskiego miasta Molenbeek-Saint-Jean zniechęcają handlowców do innowacji.

Władze belgijskiego Molenbeek-Saint-Jean wprowadziły podatek od kas samoobsługowych. Nowe obciążenie będzie wynosiło aż 5,6 tys. euro i będą musiały go opłacać wszystkie sklepy z tego typu technologią. Burmistrz Catherine Moureaux twierdzi, że kasy muszą zostać opodatkowane, gdyż ich istnienie wpływa na rynek pracy oraz „spójność społeczną”. Moureaux tłumaczy, że choć kasy samoobsługowe zmniejszają kolejki i oszczędzają czas, to praca wcześniej wykonywana przez kasjerów została de facto przeniesiona na samych klientów, co skutkuje ograniczeniem zatrudnienia. Przeciętne wynagrodzenie kasjera w Molenbeek wynosi 1686 euro, co oznacza, że nowy podatek to mniej więcej ekwiwalent trzech takich pensji.

– Z kolei w dzielnicach zamieszkiwanych przez wielu starszych ludzi kasy samoobsługowe mają szkodliwy wpływ społeczny, bo ograniczają one kontakt między klientami a pracownikami – wyjaśniła burmistrz Molenbeek na łamach Bruzz.be.

Na temat podatku wypowiedział się również Georges Van Leeckwyck, odpowiedzialny za finanse w Molenbeek, który powiedział, że podatek na kasy jest odpowiedzią władz na trudne czasy budżetowe.

– Wprowadziliśmy też podatek na profesjonalne nagrywanie filmów oraz zreformowaliśmy podatek od reklam w miejscach publicznych – powiedział.

Nowe obciążenie spotkało się z krytyką związku handlowego Comeos, który uznał je za „bardzo dziwne”. Rzecznik federacji Hans Cardyn powiedział, że w ten sposób władze zniechęcają firmy do innowacji i cofają je do poprzedniego wieku.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA