fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeW biznesie brakuje kompetencji cyfrowych

W biznesie brakuje kompetencji cyfrowych

Większość dyrektorów finansowych polskich firm twierdzi, że pracownikom z sektora finansowego brakuje odpowiednich kompetencji cyfrowych.

Braki kadrowe oraz braki kompetencyjne pracowników to jedne z głównych wyzwań polskich firm – wynika z tegorocznego badania KPMG Polska przeprowadzonego we współpracy z Klubem CFO. To skutek dużego postępu technologicznego i cyfryzacji, za którymi nie wszyscy nadążają.

Portal Puls HR precyzuje, że aktualnie 55 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych twierdzi, że ich firmy doświadczają częściowych braków w kompetencjach cyfrowych, a 61 proc. twierdzi, że podniesienie kwalifikacji w tym obszarze jest priorytetem. Jednocześnie 16 proc. firm zmaga się z jednoznacznym deficytem kompetencji pracowników.

Postęp technologiczny i cyfryzacja wymagają inwestycji w nowe narzędzia i systemy informatyczne, a także rozwijania umiejętności w dziedzinie finansów cyfrowych. Wyniki badania wskazują, że CFO największą lukę kompetencyjną widzą w zakresie nowych technologii i IT, co wytycza priorytetowy kierunek prac nad postępem. Budujące jest to, że automatyzacja funkcji finansowych w organizacjach rozpoczęła się i trwa, jak zadeklarowało 43 proc. badanych, co potwierdza, że pozostajemy w procesie niezbędnych zmian

– powiedziała Dagmara Wojnar, partner associate i head of CFO advisory w KPMG w Polsce.

Poza tym dyrektorzy finansowi zgłaszają problemy ze znalezieniem odpowiednich specjalistów, na co narzeka aż 72 proc. ankietowanych. Ponad połowa dyrektorów ma natomiast problemy z zatrzymaniem w firmie już zatrudnionych fachowców. Pomocne w ich zatrzymaniu mogą być nie tylko podwyżki wynagrodzeń, ale też zaoferowanie im możliwości rozwoju zawodowego.

Źródło: Puls HR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA