fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesW czym Polska jest samowystarczalna?

W czym Polska jest samowystarczalna?

W obliczu wojny na Ukrainie oraz ograniczenia lub całkowitego wstrzymania importu ze Wschodu Polski Instytut Ekonomiczny sprawdził, w jakich segmentach produkcji spożywczej Polska jest samowystarczalna.

Jak się okazuje, nasz kraj jest samowystarczalny w kluczowych segmentach produkcji roślinnej i zwierzęcej.

„W produkcji zbóż, będącej podstawą produkcji roślinnej, wskaźnik samowystarczalności w roku gospodarczym 2019/2020 wyniósł 118 proc. Oznacza to, że produkcja zbóż była o 18 proc. wyższa niż zużycie krajowe obliczone jako suma produkcji i importu pomniejszona o eksport i skorygowana o zmianę stanu zapasów. Polska była również samowystarczalna w produkcji wołowiny (wskaźnik w 2020 r. wyniósł 209 proc.), drobiu i jaj (powyżej 150 proc.) oraz cukru i mleka (powyżej 125 proc.). Wskaźniki nieco powyżej 100 proc. cechowały w roku gospodarczym 2019/2020 także produkcję warzyw, roślin strączkowych i ziemniaków” — napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Poza tym w 2021 r. Polska była trzecim pod względem wielkości producentem zbóż w Unii Europejskiej. Nasz udział w tym zakresie przekraczał 11 proc., a zbiory wyniosły 34,6 mln ton, czyli o ponad 4 mln ton więcej niż przeciętnie przez ostatnich pięć lat.

PIE ostrzega jednak przed podwyżkami podstawowych artykułów żywnościowych, bo taki skutek będą miały wyższe ceny zbóż. Tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodni wojny na Ukrainie ceny pszenicy i kukurydzy na giełdzie MATIF w Paryżu wzrosły o ok. 40 proc., a w pierwszym tygodniu marca cena pszenicy konsumpcyjnej w Polsce była o 54 proc. wyższa niż rok wcześniej i aż o 96 proc. wyższa niż dwa lata wcześniej. Naturalnie ceny zbóż przekładają się na koszty produkcji zwierzęcej, gdyż blisko połowa zasobów zbóż jest wykorzystywana na spasanie. Co więcej, Polska nie jest samowystarczalna w produkcji pasz i każdego roku importuje ponad 3 mln ton wysokobiałkowej śruty.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA