fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesW Europie następuje utrata tempa wzrostu gospodarczego. Sprawdź, kto traci najbardziej

W Europie następuje utrata tempa wzrostu gospodarczego. Sprawdź, kto traci najbardziej

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dostrzega pierwsze symptomy spowolnienia w Europie. Aktywność gospodarcza w strefie euro spadła w marcu o 0,17 proc. w porównaniu do lutego bieżącego roku. Spowolnienie gospodarcze, zdaniem ekspertów, jest spowodowane skutkami wojny na Ukrainie, a także utrzymującą się niepewnością związaną z pandemią. „W Europie następuje utrata tempa wzrostu” – czytamy w raporcie OECD.

Strefa euro, która w ostatnich miesiącach już wykazywała pewne oznaki spowolnienia, gwałtownie wyhamowała po wybuchu wojny na Ukrainie. Rosyjska inwazja spowodowała wzrost cen wielu surowców, zwłaszcza energetycznych, pogłębiła zakłócenia w łańcuchach dostaw i obniżyła zaufanie inwestorów. Comiesięczny raport wskaźników wyprzedzając tzw. composite leading indicator (CLI) publikowanych przez OECD wskazuje na kolejny spadek w marcu. Średnia dla gospodarek rozwiniętych w ostatnim miesiącu spadła o 0,18 pkt, osiągając 100,3 pkt. Jeżeli wartość wskaźnika wynosi powyżej 100 pkt., to mamy do czynienia z ekspansją gospodarki, CLI poniżej poziomu 100 pkt. oznacza spadek koniunktury. W Unii Europejskiej CLI obecnie znajduje się w trendzie spadkowym, a ostatni wynik to największy spadek od początku kryzysu koronawirusa.

Spowolnienie w Europie to zjawisko powszechne z nielicznymi wyjątkami. Najbardziej z powodu pogorszenia koniunktury gospodarczej po wojnie cierpi Estonia ze stratą 56 pkt i spadkiem do poziomu 100,55 pkt, następnie Szwecja (która straciła 0,46 i spadła poniżej 100 punktów, do 99,58) i Finlandia (spadek o 0,39 setnych). Analitycy zauważają, że zrozumiałym jest że kraje graniczące z Rosją zostały najbardziej dotknięte kryzysem gospodarczym na skutek wybuchu wojny, jednak spowolnienie odnotowano również w pozostałej części Starego Kontynentu.

Wśród krajów z tendencją spowalniającą wymienić należy Francję ze stratą 0,25 pkt, następnie Włochy (0,24), Holandię (0,21), Hiszpanię (0,16) i Niemcy (0,12). I chociaż nasz zachodni sąsiad odnotował jeden z najmniejszych spadków wskaźnika, to należy zauważyć, że spowolnienie gospodarcze w Niemczech ma charakter postępujący i trwa od kilku miesięcy. Sytuacja gospodarcza kraju nad Renem spowodowana jest głównie przerwą w łańcuchu dostaw i trwającym od miesięcy wzrostem kosztów produkcji. Jedynymi wyjątkami są Słowenia, Czechy i Słowacja, wskaźniki CLI w tych krajach minimalnie wzrosły, prawie nie mając wpływu na europejską średnią.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez OECD, utrata tempa wzrostu gospodarczego ma miejsce w Europie, podczas gdy inne gospodarki odnotowują stabilny wzrost. Powyższe zauważono również w komunikacie prasowym, podkreślając kontrast między Europą a resztą świata. W rzeczywistości degradacja Starego Kontynentu kontrastuje z poprawą Stanów Zjednoczonych (nawet jeśli jest to zaledwie 0,03 pkt) czy utrzymaniem tempa w Japonii. Z drugiej strony, wśród rynków wschodzących, które nie są częścią OECD, Chiny i Indie nadal wskazują na „stabilny wzrost”.

Organizacja zastrzega jednak, że opublikowane wskaźniki należy interpretować ostrożnie. Aktualne analizy wszystkich organizacji, które ogłaszają swoje prognozy, w dużej mierze zależą od dalszego zachowania Rosji. Oznacza to, że w zależności od czasu trwania i intensywności wojny szkody gospodarcze mogą być większe lub mniejsze. Ponadto wątpliwości pozostają również w związku z kryzysem koronawirusa i możliwymi nowymi wariantami, które zrujnują ożywienie i otwarcie gospodarcze po ciemnym okresie naznaczonym ograniczeniami zdrowotnymi.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA