fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaEkologiaW Europie prywatne odrzutowce latają dwa razy częściej niż przed pandemią

W Europie prywatne odrzutowce latają dwa razy częściej niż przed pandemią

Gwałtownie rośnie liczba lotów odbywanych w Europie przez samoloty, które nie realizują rejsów kursowych.

Holenderska organizacja CE DelftBadania przeprowadziła analizę podróży realizowanych w prywatnych odrzutowcach. Zgodnie opublikowanym raportem w 2022 roku w Europie wykonano 573 tysiące prywatnych lotów. Oznacza to podwojenie ich liczby wobec podróży, które odbyto w roku 2019 (40 procent lotów odbyło się na trasach mających mniej niż 500 kilometrów).

W analizowanym okresie prywatne loty wyemitowały do atmosfery 3,4 mln ton dwutlenku węgla, czyli tyle, ile emituje średnio rocznie 550 tysięcy mieszkańców Unii Europejskiej.

Najpopularniejszymi trasami lotów odrzutowców były te między Paryżem a Londynem oraz między Paryżem a Genewą. Drogę między tymi miastami można pokonać kursującymi kilka razy dziennie pociągami – podróż trwa w pierwszym przypadku ok. 2,5 godziny, a w drugim niewiele ponad 3 godziny.

Osobą, która szczególnie często korzystała z prywatnego odrzutowca był wymieniony w raporcie kierowca Formuły 1 Max Verstappen. Przez dziewięć miesięcy ubiegłego roku wykonał ponad 180 lotów, z których kilka odbyło się na trasie krótszej niż 25 kilometrów.

nltimes.nl
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA