fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaW Europie węgiel wraca do łask

W Europie węgiel wraca do łask

W Europie jest tak mało gazu ziemnego, że kontynent – postrzegany jako lider globalnej walki z emisjami – zwraca się w stronę węgla, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną, które teraz powróciło do poziomu sprzed pandemii - podaje Bloomberg.

– Zużycie węgla na Starym Kontynencie podskoczyło w tym roku o 10-15 proc. po tym, jak chłodniejsza i dłuższa niż zwykle zima wyczerpała magazyny gazu – tłumaczy Andy Sommer, lider zespołu analizy fundamentalnej i modelowania w szwajcarskim Axpo Solutions AG. W czasie gdy gospodarki ponownie się otwierają, a ludzie wracają do biur, kraje takie jak Niemcy, Holandia i Polska zwracają się ku węglu, aby nie dopuścić do deficytu energii.

Europa od dawna jest liderem walki o zmniejszenie tempa globalnego ocieplenia. Kontynent ma największy na świecie rynek emisji dwutlenku węgla, który obciąża takie firmy jak przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, producentów stali i producentów cementu za zanieczyszczanie środowiska. Ale nawet przy rekordowych cenach węgla w tym roku, niskie rezerwy gazu oznaczają, że spalanie najbrudniejszego z paliw kopalnych znów stało się bardziej powszechne.

Rośnie zapotrzebowanie na energię

– Zapotrzebowanie na energię jest w Europie dość duże, a ożywienie po pandemii jest już widoczne – uważa Sommer w wywiadzie. – Rezerwy gazu w magazynach są teraz tak niskie, że Europa nie może pozwolić sobie na dodatkowe wytwarzanie energii za pomocą tego paliwa – dodaje.

Powrót do węgla jest przeszkodą dla Europy przed rozmowami klimatycznymi w Glasgow, które mają się odbyć pod koniec tego roku. Podczas spotkania grupy państw G-7 w Kornwalii w Wielkiej Brytanii w połowie czerwca liderzy największych gospodarek globu nie ustalili ostatecznej daty zakończenia spalania węgla.

Na początku tego roku Europa stanęła w obliczu niskich temperatur, zwiększając zapotrzebowanie na ogrzewanie. W tym samym czasie wysyłano do Azji ładunki skroplonego gazu ziemnego, przez co europejskie rezerwy nie mogły być uzupełniane. Dodatkowo Rosja, przed oczekiwanym w tym roku uruchomieniem Nord Stream 2, wysłała mniej gazu na kontynent gazociągiem przez Ukrainę.

Wszystko to oznacza, że ilość ​​zmagazynowanego gazu w Europie jest obecnie o 25 proc. poniżej średniej z pięciu ostatnich lat.

Spalanie węgla nadal opłacalne

– Popyt na energię elektryczną, który załamał się, gdy koronawirus zablokował miasta od Frankfurtu po Londyn, powrócił. Obecnie wykorzystanie energii w krajach takich jak Niemcy, Hiszpania i Czechy jest powyżej pięcioletniej średniej, podczas gdy popyt we Włoszech i Francji jest stabilny – informuje Bloomberg.

Braki na ryku gazu sprawiły, że przedsiębiorstwa użyteczności publicznej zwróciły się w stronę węgla. Chociaż cena emisji dwutlenku węgla jest bliska rekordowego poziomu, to wielu z nich zabezpieczyło ją z wieloletnim wyprzedzeniem. Oznacza to, że spalanie węgla nadal może być opłacalne.

– Elektrownie z „wysoce wydajnymi” nowymi blokami energetycznymi prawdopodobnie będą w stanie produkować energię z węgla do 2023 r., nawet przy wysokich cenach czarnego surowca – uważa Sommer z Axpo.

W swoim komunikacie końcowym grupa G7 uznała, że ​​węgiel jest największą przyczyną emisji gazów cieplarnianych, jednak ostateczna data odejścia od najbrudniejszego paliwa nie została wyznaczona.

Grupa obiecała tylko „szybkie zwiększenie skali technologii i polityk, które jeszcze bardziej przyspieszą odejście od niesłabnących mocy węglowych”.

Źródło: Bloomberg

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA