fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaArchiwumW Finlandii skandal z zakupem maseczek z Chin

W Finlandii skandal z zakupem maseczek z Chin

Dymisja dyrektora państwowej Agencji Bezpieczeństwa Dostaw (HKV) Tomi Lounema została przyjęta ze skutkiem natychmiastowym – poinformowała w piątek minister pracy Tuula Haatainen na nadzwyczajnej konferencji prasowej. Dodała, że należy bezzwłocznie przywrócić zaufanie do państwowej instytucji.

Wcześniej tego dnia premier Sanna Marin przyznała w wywiadzie dla dziennika "Ilta-Sanomat", że szef agencji "nie cieszy się już jej zaufaniem".

Agencja, podlegająca pod resort pracy, jest odpowiedzialna za gromadzenie zapasów interwencyjnych na wypadek sytuacji kryzysowych i nadzwyczajnych. W ostatnich tygodniach w związku pandemią koronawirusa po raz pierwszy w historii kraju zaczęła realizować dla szpitali uzupełniające dostawy środków ochronnych i wspomagających oddychanie.

Maseczki i szemrany biznesmen

We wtorek, transportem lotniczym z Chin, dotarła do Finlandii pierwsza partia środków ochrony osobistej (ponad 2,2 mln sztuk maseczek chirurgicznych oraz środków ochrony dróg oddechowych). Po testach przeprowadzonych w fińskim laboratorium technologicznym okazało się, że nie spełniają one standardów europejskich i nie mogą być używane w szpitalach, a jedynie możliwe jest ich użycie np. w domach opieki.

W ostatnich dniach prasa ujawniła również, że w realizację "nietrafionego" zamówienia zaangażowany był biznesmen zajmujący się w przeszłości prowadzeniem firmy udzielającej "chwilówek" (pożyczek krótkoterminowych) i mający długi podlegające egzekucji, oraz inwestorka z branży kosmetycznej skazana wcześniej za przestępstwa gospodarcze.

W czwartek Lounema przyznał podczas konferencji, że w normalnych warunkach (tj. nie sytuacji nadzwyczajnej wymagającej pośpiechu) historia partnerów biznesowych byłaby lepiej zbadana, ale odpowiedzialność spoczywa na nim. Ujawnił również, że łączna kwota transakcji wyniosła 10 mln euro.

Kiedy ruszy produkcja fińska?

W związku z niedoborem maseczek ochronnych w kraju, według doniesień prasy, Finlandia zamówiła z Chin więcej dostaw, łącznie kilkunastoma samolotami, a cena była "wielokrotnie wyższa" niż w normalnych warunkach. Dopiero w połowie maja – informowało ministerstwo ds. gospodarczych – produkcję maseczek mają rozpocząć krajowe przedsiębiorstwa.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA