fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaFelietonW firmach jest lepiej, ale możemy to zmarnować

W firmach jest lepiej, ale możemy to zmarnować

Odczyty koniunktury wskazują na wzrost optymizmu przedsiębiorców. Jednak panuje niepewność, co przyniesie przyszłość. Pomimo że rząd uspokaja i podobno nie zamierza wprowadzać lockdownu, do opinii publicznej coraz częściej przebijają się lamenty skupionych w radzie medycznej przy premierze lekarzy, którzy chcą większych obostrzeń. Jest też coś innego, równie niepokojącego...

Na razie około 18,5 proc. szefów małych i średniej wielkości przedsiębiorstw mówi, że sytuacja finansowa ich firm w ostatnim kwartale poprawiła się. Lepiej mają się zwłaszcza podmioty zatrudniające 10-49 osób oraz firmy handlowe. W raporcie Skaner MŚP 2Q2021 Instytutu Keralla Research zamieszczono tzw. wskaźnik KERNA, obrazujący nastroje panujące w mikro, małych i średnich firmach. Wyniósł on 62 pkt. w trzecim kwartale – jest to odczyt lepszy o 18,54 p.p. w porównaniu z kwartałem poprzednim i o 21,77 p.p w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Nastroje w MŚP są podobne do tych, jakie panowały w firmach pod koniec 2019 roku, a więc jeszcze przed pandemią. Przedsiębiorców krzepi względnie stabilna sytuacja gospodarki. Liczą na to, że sytuacja ich firm będzie co najmniej tak dobra, jak rysuje się kondycja całej gospodarki.

Niestety, już z odczytu Barometru EFL na czwarty kwartał br. wynika, że spadła grupa przedsiębiorców prognozujących wyższą niż w poprzednich kwartałach sprzedaż.

Przedsiębiorcy boją się mniej

– Kryzys ma to do siebie, że trudno cokolwiek przewidzieć. Tak było z pomiarami naszego Barometru realizowanymi w miesiącach pandemicznych. Trudno było doszukiwać się trendów, podobnych zmian w analogicznych okresach kolejnych lat. Ostatni tegoroczny odczyt, mimo że czas pandemii nie minął, a nad nami ciąży widmo kolejnej fali COVID-19, jest typowym dla pomiaru na koniec roku – uważa Radosław Woźniak, prezes EFL. – W historii naszego badania, które realizujemy już od 2015 roku, zawsze pomiędzy trzecim a czwartym kwartałem wskaźnik spadał. Tak jest i tym razem. Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale liczymy, że sytuacja powoli się stabilizuje, ewentualne ponowne „zamknięcie” nie budzi już takich obaw, jak przy poprzednich falach, a przedsiębiorcy zaczynają ze spokojem i nowymi planami podchodzić do swoich biznesów.

Cykająca bomba szczepiennej presji

Wraz z rozkręcaniem się oczekiwanej, już od dłuższego czasu, tzw. czwartej fali pandemii koronawirusa domykane mają być także najbardziej zamordystyczne pomysły na jej powstrzymanie. Do katalogu takich pomysłów należy ułatwienie przedsiębiorcom presji na zmuszanie pracowników do iniekcji. Stosowne przepisy do specustawy antycovidowej czekają już w legislacyjnej zamrażarce. Mają one upoważnić pracodawców do przydzielania niezaszczepionym pracownikom innych zadań lub wprost odsyłania ich na bezpłatne urlopy, ale nie do zwalniania. Przynajmniej – na razie.

Co może się zmienić? Przede wszystkim właściciel firmy mógłby, w majestacie prawa, wydobyć od pracownika informację, czy jest on ozdrowieńcem, przyjął szczepionkę albo czy posiada aktualny negatywny test na SARS-CoV-2.

Segregacja sanitarna w rozkwicie

Jednym z najbardziej zaawansowanych krajów w stosowaniu covidowej segregacji sanitarnej jest podwiędła już wcześniej „oaza demokracji”, czyli USA. Właśnie podsumowano: American Airlines odwołały już ponad 1500 lotów pomiędzy 29 a 31 października, tłumacząc to brakami kadrowymi i niesprzyjającą pogodą. Linie lotnicze – ustami swojej rzeczniczki, a także przez stowarzyszenie pilotów – zaklinają się, że problemy z lotami nie są związane z tzw. „mandatem” COVID-19, czyli z rozporządzaniem prezydenta Joe Bidena nakazującym szczepić urzędników oraz pracowników firm zatrudniających sto i więcej osób. Jak jest naprawdę „wygadał się” Doug Parker, dyrektor generalny American Airlines – ci, którzy zdecydują się pozostać niezaszczepieni, nie będą mogli u niego pracować. Podobnie jest i w innych amerykańskich liniach lotniczych, a także w kilku korporacjach, które same sobie podcinają korzenie działalności biznesowej generując absencję pracowników. Nietrudno przewidzieć, co może zdarzyć się w Polsce. Jeśli tylko pójdziemy drogą segregacji sanitarnej.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Grecia skończyła szkołę

Nie taka już mała Grecia Thunberżanka skończyła właśnie szkołę i oznajmiła, że w związku z tym nie będzie już więcej strajkować – bo też nie będzie już mogła opuszczać zajęć, skoro żadnych nie będzie miała. Ale protestować w obronie klimatu nadal zamierza.
4 MIN CZYTANIA

Czy można spóźnić się na apokalipsę?

Po blisko 30 latach od premiery „Seksmisji” widzimy, że męskość nie tyle przeżywa głęboki kryzys, ile wręcz chyli się ku upadkowi wobec świata opanowanego już nawet nie przez kobiecość, ale bezpłciowość wspieraną przez wizję multipłciowości. Jeśli przypatrzeć się temu zjawisku z przymrużeniem oka, dojdziemy do wniosku, że to są jeszcze większe jaja, niż zawarte w scenariuszu tej genialnej komedii.
6 MIN CZYTANIA

Dobroczyńcy ludzkości uprawiają swoją dobroczynność na cudzy koszt

Pani Anna Machińska oficjalnie powiększyła grono autorytetów moralnych, którzy ze swoich wież z kości słoniowej czują się w prawie, a właściwie – w obowiązku udzielania gawiedzi zbawiennych pouczeń w najróżniejszych sprawach. Tedy postanowiła wesprzeć „aktywistów”, którzy angażują się po stronie migrantów próbujących sforsować nie tylko granicę polsko-białoruską, ale również granicę polsko-ukraińską
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

AI już zabiera ludziom pracę, a to dopiero początek

Sztuczna inteligencja już wypiera miejsca pracy dla ludzi – tak jak przewidywano i przed czym od dawna ostrzegano.
3 MIN CZYTANIA

Wsparcie dla MŚP z funduszy unijnych

Przedsiębiorcy szukający dotacji czy innych form taniego wsparcia mogą wziąć udział w sumie w 74 konkursach unijnych: w 18 programach krajowych, 35 regionalnych i 14 z tak zwanej Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz już w siedmiu z KPO.
3 MIN CZYTANIA