fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaArchiwumW Gdyni trwa największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce

W Gdyni trwa największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce

Za nami pierwszy dzień V Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się dzisiaj ponad 30 paneli. Dwudniowe wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, który przywitał uczestników tegorocznej edycji Forum.

W poniedziałek, 20 czerwca oficjalnie rozpoczęła się V edycja Forum Wizja Rozwoju. Chwilę później ruszyły panele z bloków tematycznych dotyczących m.in. bezpieczeństwa, energetyki, finansów, przemysłu, gospodarki morskiej i innowacji. Wystartował też Hackaton, czyli maraton programowania, który potrwa do końca drugiego dnia Forum. Na zwycięzców tegorocznego Hackatonu czeka łączna pula nagród w wysokości 45 tysięcy złotych. Jak co roku organizatorzy przygotowali także Kongres Srebrnej Gospodarki, poświęcony aktywności seniorów. Tegoroczną nowością są Targi Pracy, zorganizowane we współpracy z Ochotniczymi Hufcami Pracy oraz izbami rzemieślniczymi.

-Dwa lata pandemii, a teraz wojna w Ukrainie zachwiały gospodarką naszą i europejską. Modernizacja polskiej gospodarki, jej odbudowa i przebudowa, by była bardziej odpowiedzialna na kryzysy to kluczowe wyzwanie, które stoi przed naszą ojczyzną – mówił Premier Mateusz Morawiecki w czasie wystąpienia wideo, które zaprezentowano uczestnikom w sali plenarnej Akademii Marynarki Wojennej- Wczoraj wydawało się, że czas nas jeszcze nie goni, dziś już wiemy, że od szybkości działań zależy nasza suwerenność. Nie stać nas na spowolnienie. Przyspieszenie jest dzisiaj kwestią naszego być albo nie być. Musimy reagować też z rozwagą. Jeśli transformacja energetyczna to sprawiedliwa. O ile ścieżki przyszłości wydawały się trudne, to teraz są najeżone pułapkami niczym pole minowe. Z nadzieją czekam na refleksje, które napłyną znad Bałtyku do Warszawy. Tu przeniesie się ośrodek gospodarczy kraju.
Organizatorem forum gospodarczego w Gdyni od 5 lat jest Fundacja Forum Wizja Rozwoju.
-Gdynia po raz kolejny staje się miejscem do spotkania przedsiębiorczości z nauką, teorii z doświadczeniem, odwagi pomysłów i decyzji, wiedzy eksperckiej uzupełnianej przez znakomitych panelistów z twórcami strategii, programów i projektów – mówił Andrzej Michalak, prezez Fundacji Wizja Rozwoju – Forum Wizja Rozwoju opiera się na pracy, zaangażowaniu, wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach. Również umiejętnościach pożytecznej wymiany myśli.

Fot. Renata Dąbrowska

Tak jak w przypadku poprzednich edycji, nie zabrakło tematów najbardziej istotnych dla polskiej gospodarki. Wśród panelistów pojawili się m.in. eksperci Orlenu.

– Funkcjonujemy w gospodarce światowej, ale biznes nie zawsze musi odgrywać pierwszą role. Pokazały to wielkie firmy, które przez lata budowały swoją siłę, a następnie wycofały się z Rosji w dwa tygodnie. – mówił Karol Wolff – Dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN ORLEN– Wszystkie rynki, które funkcjonowały sprawnie przez ostatnie 20-30 lat, muszą teraz dostosować się do nowych warunków. To dostosowanie może przebiegać gwałtownie, co widać na rynkach energii, gdzie ceny wzrastają 2 -3 krotnie.

W poniedziałkowych panelach nie zabrakło także specjalistów BGK. W trakcie sesji inauguracyjnej poruszony został temat między innymi bezpieczeństwa energetycznego.

– Polska potrzebuje własnej energii: bezpiecznej i niezależnej. Dzisiejszą transformację energetyczną powinniśmy postrzegać właśnie w tym kontekście – mówił Radosław Kwiecień, Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego – Spodziewamy się, że po zakończeniu wojny, wektor zmian znacznie przyspieszy. Osobiście uważam jednak, że przed nami niełatwy okres. Szczególnie perspektywa najbliższych 5–6 lat może przynieść wiele trudności.

Fot. Renata Dąbrowska

Co roku Forum ma imprezy towarzyszące. Tym razem to 40-lecie „Solidarności Walczącej, którego obchody będą trwały przez cztery dni, w Gdyni 23-24 czerwca, i w Warszawie – 25 i 26, w Muzeum Solidarności Walczącej przy ulicy Rakowieckiej i w Belwederze. Kolejna wydarzenie związane z gdyńskim spotkaniem gospodarczym to III Pomorskie Forum Gospodyń Wiejskich. W tym roku odbędzie się ono w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni 3 i 4 września.

Partner Generalny: PKN Orlen. Partner Strategiczny: BGK Bank Gospodarstwa Krajowego. Partner Główny: Totalizator Sportowy sp. z o.o, Grupa LOTOS S.A, Energa S.A. Grupa Orlen. Partner Główny i Partner Hackathonu: Fundacja KGHM Polska Miedź S.A. Partner+: PGNiG, Polski Fundusz Rozwoju, KGHM Polska Miedź, PKP Polskie Linie Kolejowe, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Węglokoks S.A.

Patronat medialny Forum Polskiej Gospodarki

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA

Jak skutecznie wykorzystać nowoczesną technologię

W jaki sposób technologia może wspierać trzeci z filarów piątej rewolucji przemysłowej? Czy uda się przewidywać ewentualne kryzysy i zapobiegać zagrożeniom związanym z technologicznymi przemianami? A może nawet wykorzystać je w służbie rozwoju cywilizacyjnego?
4 MIN CZYTANIA