fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaArchiwumW Gdyni trwa największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce

W Gdyni trwa największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce

Za nami pierwszy dzień V Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się dzisiaj ponad 30 paneli. Dwudniowe wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, który przywitał uczestników tegorocznej edycji Forum.

W poniedziałek, 20 czerwca oficjalnie rozpoczęła się V edycja Forum Wizja Rozwoju. Chwilę później ruszyły panele z bloków tematycznych dotyczących m.in. bezpieczeństwa, energetyki, finansów, przemysłu, gospodarki morskiej i innowacji. Wystartował też Hackaton, czyli maraton programowania, który potrwa do końca drugiego dnia Forum. Na zwycięzców tegorocznego Hackatonu czeka łączna pula nagród w wysokości 45 tysięcy złotych. Jak co roku organizatorzy przygotowali także Kongres Srebrnej Gospodarki, poświęcony aktywności seniorów. Tegoroczną nowością są Targi Pracy, zorganizowane we współpracy z Ochotniczymi Hufcami Pracy oraz izbami rzemieślniczymi.

-Dwa lata pandemii, a teraz wojna w Ukrainie zachwiały gospodarką naszą i europejską. Modernizacja polskiej gospodarki, jej odbudowa i przebudowa, by była bardziej odpowiedzialna na kryzysy to kluczowe wyzwanie, które stoi przed naszą ojczyzną – mówił Premier Mateusz Morawiecki w czasie wystąpienia wideo, które zaprezentowano uczestnikom w sali plenarnej Akademii Marynarki Wojennej- Wczoraj wydawało się, że czas nas jeszcze nie goni, dziś już wiemy, że od szybkości działań zależy nasza suwerenność. Nie stać nas na spowolnienie. Przyspieszenie jest dzisiaj kwestią naszego być albo nie być. Musimy reagować też z rozwagą. Jeśli transformacja energetyczna to sprawiedliwa. O ile ścieżki przyszłości wydawały się trudne, to teraz są najeżone pułapkami niczym pole minowe. Z nadzieją czekam na refleksje, które napłyną znad Bałtyku do Warszawy. Tu przeniesie się ośrodek gospodarczy kraju.
Organizatorem forum gospodarczego w Gdyni od 5 lat jest Fundacja Forum Wizja Rozwoju.
-Gdynia po raz kolejny staje się miejscem do spotkania przedsiębiorczości z nauką, teorii z doświadczeniem, odwagi pomysłów i decyzji, wiedzy eksperckiej uzupełnianej przez znakomitych panelistów z twórcami strategii, programów i projektów – mówił Andrzej Michalak, prezez Fundacji Wizja Rozwoju – Forum Wizja Rozwoju opiera się na pracy, zaangażowaniu, wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach. Również umiejętnościach pożytecznej wymiany myśli.

Fot. Renata Dąbrowska

Tak jak w przypadku poprzednich edycji, nie zabrakło tematów najbardziej istotnych dla polskiej gospodarki. Wśród panelistów pojawili się m.in. eksperci Orlenu.

– Funkcjonujemy w gospodarce światowej, ale biznes nie zawsze musi odgrywać pierwszą role. Pokazały to wielkie firmy, które przez lata budowały swoją siłę, a następnie wycofały się z Rosji w dwa tygodnie. – mówił Karol Wolff – Dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN ORLEN– Wszystkie rynki, które funkcjonowały sprawnie przez ostatnie 20-30 lat, muszą teraz dostosować się do nowych warunków. To dostosowanie może przebiegać gwałtownie, co widać na rynkach energii, gdzie ceny wzrastają 2 -3 krotnie.

W poniedziałkowych panelach nie zabrakło także specjalistów BGK. W trakcie sesji inauguracyjnej poruszony został temat między innymi bezpieczeństwa energetycznego.

– Polska potrzebuje własnej energii: bezpiecznej i niezależnej. Dzisiejszą transformację energetyczną powinniśmy postrzegać właśnie w tym kontekście – mówił Radosław Kwiecień, Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego – Spodziewamy się, że po zakończeniu wojny, wektor zmian znacznie przyspieszy. Osobiście uważam jednak, że przed nami niełatwy okres. Szczególnie perspektywa najbliższych 5–6 lat może przynieść wiele trudności.

Fot. Renata Dąbrowska

Co roku Forum ma imprezy towarzyszące. Tym razem to 40-lecie „Solidarności Walczącej, którego obchody będą trwały przez cztery dni, w Gdyni 23-24 czerwca, i w Warszawie – 25 i 26, w Muzeum Solidarności Walczącej przy ulicy Rakowieckiej i w Belwederze. Kolejna wydarzenie związane z gdyńskim spotkaniem gospodarczym to III Pomorskie Forum Gospodyń Wiejskich. W tym roku odbędzie się ono w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni 3 i 4 września.

Partner Generalny: PKN Orlen. Partner Strategiczny: BGK Bank Gospodarstwa Krajowego. Partner Główny: Totalizator Sportowy sp. z o.o, Grupa LOTOS S.A, Energa S.A. Grupa Orlen. Partner Główny i Partner Hackathonu: Fundacja KGHM Polska Miedź S.A. Partner+: PGNiG, Polski Fundusz Rozwoju, KGHM Polska Miedź, PKP Polskie Linie Kolejowe, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Węglokoks S.A.

Patronat medialny Forum Polskiej Gospodarki

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA