– W grudniu, do świąt ogłosimy drugi nabór w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych – podkreślił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Jak dodał, łączna kwota dofinansowania będzie porównywalna do kwoty pierwszego naboru, która wyniosła ponad 23 mld zł.

Wyniki pierwszego naboru rząd ogłosił w październiku. Samorządy złożyły 8 tys. wniosków o wsparcie inwestycji na łącznie 93 mld zł. Zaakceptowanych zostało 4040 wniosków. Dofinansowanie w wysokości 23,9 mld zł trafiło do 97 proc. samorządów w Polsce.

Szefernaker, przewodniczący Komisji ds. Rządowego Funduszu Polski Ład, poinformował, że drugi nabór do Programu Inwestycji Strategicznych zostanie ogłoszony do świąt. – Chodzi oczywiście o inwestycje w samorządach. Dodatkowo, tak jak pan premier Morawiecki zapowiadał w Bobolicach podczas ogólnopolskich dożynek, w ramach tego naboru zostaną wydzielone środki dla gmin popegeerowskich – podkreślił.

Jak stwierdził, w gminach popegeerowskich inwestycji pierwszej potrzeby jest wciąż wiele. – Jako rząd, formacja polityczna, dostrzegamy potrzebę inwestowania w te tereny. Gminom cały czas brakuje środków własnych na rozpoczęcie różnego rodzaju ważnych inwestycji drogowych i wodno-kanalizacyjnych – powiedział wiceszef MSWiA.

O skali finansowej naboru, jak zaznaczył Szefernaker, poinformuje szef rządu. – Będzie porównywalny z pierwszym naborem. W przypadku środków dla gmin popegeerowskich będzie to przynajmniej miliard złotych, tak jak zapowiadał pan premier – dodał wiceminister.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwszy nabór wniosków trwał od 2 lipca do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie mogła przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie mogła przekroczyć 5 mln zł.

PAP

Poprzedni artykułRAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji
Następny artykułBlack Friday coraz bardziej online