fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaArchiwumW Hiszpanii już 850 tys. mikroprzedsiębiorców zamknęło swoje firmy!

W Hiszpanii już 850 tys. mikroprzedsiębiorców zamknęło swoje firmy!

Podczas obecnego kryzysu sektor MŚP straci 34 miliardy euro dochodów. Firmy tracą ok. 500 milionów euro dziennie, a ponad połowa zgłosiła lub planuje zgłosić ERTE (czasowe grupowe zwolnienia lub ograniczenia czasu pracy, z gwarancją przywrócenia do pracy na co najmniej 6 miesięcy; podczas zwolnienia pracownikowi wypłacany jest zasiłek dla bezrobotnych).

Stowarzyszenia zrzeszające osoby samozatrudnione ostrzegły premiera: „To dla nas katastrofa. A jeśli rząd nam nie pomoże, to będzie nasz koniec”.

Liczby, które przedstawił premier Pedro Sanchez, potwierdzają jego wcześniejsze przewidywania. Ponad 850 000 samozatrudnionych zostało już zmuszonych do ubiegania się o nadzwyczajne dofinansowanie w związku z zaprzestaniem działalności – element nowego przepisu dla osób, których dochody zmniejszyły się o 75 proc. Prognozy się sprawdziły, według najnowszych przewidywań liczba ta przekroczy milion w miarę upływu kolejnych tygodni stanu wyjątkowego. Stowarzyszenia przedsiębiorców (ATA, UPTA i Uatae) powołują się na własne dane i wskazują, że statystyki rządowe są zaniżone. Twierdzą, że istnieją setki tysięcy osób prowadzących własną działalność gospodarczą, które zbliżyły się do progu 75 proc. spadku dochodu, uprawniającego do skorzystania z tego świadczenia. Te osoby będą musiały zamknąć swoją działalność gospodarczą, a w wielu przypadkach zapewne nie będą w stanie jej wznowić po przezwyciężeniu kryzysu epidemicznego.

Według badania przedstawionego wczoraj przez przedstawiciela Stowarzyszenia Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katalonii (Pimec), MŚP i osoby prowadzące działalność na własny rachunek nie wygenerują dochodu w wysokości 34 miliardów euro z powodu spowolnienia gospodarczego i stanu nadzwyczajnego przedłużonego do 26 kwietnia. Obliczeń dokonano na podstawie wyników badania „Skutki ekonomiczne stanu nadzwyczajnego wywołanego kryzysem Covid-19 w MŚP i u osób samozatrudnionych w Katalonii”, przeprowadzonego między 2 a 4 kwietnia i składającego się z 1536 kwestionariuszy wypełnionych przez członków Stowarzyszenia.

Według tych danych – które można ekstrapolować na całą Hiszpanię – 47 proc. MŚP i samozatrudnionych nie jest obecnie aktywnych zawodowo, a 94 proc. ma ograniczoną sprzedaż, anulowane rezerwacje lub zamówienia. Podobnie, 54 proc. przedsiębiorców ma problemy z zaopatrzeniem w materiały i komponenty; 38 proc. twierdzi, że ich zapasy produktowe są ograniczone; 77 proc. już ma problemy skarbowe; 54 proc. zamknęło część swoich obiektów; kolejne 54 proc. już korzysta lub planuje skorzystać z nadzwyczajnych linii finansowania; 66,4 proc. firm wdrożyło możliwość pracy zdalnej; 47,8 proc. zredukowało godziny pracy lub wykorzystuje urlop; 43 proc. firm wdrożyło już plan grupowych, czasowych zwolnień, a kolejne 15 proc. planuje go zgłosić.

Według tych danych dzienna wielkość przychodu operacyjnego generowanego przez MŚP i osoby prowadzące działalność na własny rachunek została zmniejszona w związku z epidemią koronawirusa o ok. 500 milionów euro dziennie, czyli 21 proc. mniej niż w normalnych warunkach.

W części badania poświęconej wyłącznie stosunkom pracy, dowodzi się, że 2/3 MŚP i osób prowadzących jednoosobową działalność nie będzie w stanie uzyskać do 31 grudnia 2020 r., zatwierdzanego przez rząd pozwolenia na płatny urlop lub hibernację gospodarczą. Pracodawcy spodziewają się, że ponad 65 proc. małych firm będzie miało problemy ze spełnieniem wymogów tych przepisów. Z tego powodu Pimec zwrócił się do władzy wykonawczej o przedłużenie terminu na uregulowanie z pracownikiem kwestii płatnego urlopu, wykorzystanego w związku ze stanem wyjątkowym, przez cały rok 2021, tak aby umożliwić wykorzystanie go podczas wakacji i równocześnie zapewnić zastępstwa dla pracowników.

Źródło: lazaron.es

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA