fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatW Holandii upadł bank należący do rosyjskich oligarchów objętych sankcjami

W Holandii upadł bank należący do rosyjskich oligarchów objętych sankcjami

Amsterdam Trade Bank, należący do rosyjskich oligarchów, których znaleźli się na liście osób i instytucji objętych sankcjami, ogłosił upadłość – informuje dziennik „Financieele Dagblad”. Upadek dotknie 26 tys. klientów z oszczędnościami ponad 400 mln euro.

Jeszcze w czwartek wieczorem właściciele próbowali go bezskutecznie sprzedać – informuje „Financieele Dagblad”. Gazeta podaje, że bank stracił wielu klientów po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wpadł w finansowe tarapaty.

Z informacji dziennika wynika, że klienci nie mieli dostępu do swoich pieniędzy zgromadzonych w ATB od piątkowego popołudnia. „Wywołało to ogromną panikę wśród klientów, którzy w niektórych przypadkach trzymali w tym banku dziesiątki tysięcy euro” – czytamy w „FD”.

Holenderski Bank Centralny (DNB) poinformował na swojej stronie internetowej, że klienci banku mają zagwarantowane depozyty w wysokości maksymalnie 100 tys. euro na oszczędzającego.

Jednym z głównych udziałowców Amsterdam Trade Bank jest Michaił Fridman, oligarcha blisko związany z prezydentem Rosji, który został objęty sankcjami.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.