Amsterdam Trade Bank, należący do rosyjskich oligarchów, których znaleźli się na liście osób i instytucji objętych sankcjami, ogłosił upadłość – informuje dziennik „Financieele Dagblad”. Upadek dotknie 26 tys. klientów z oszczędnościami ponad 400 mln euro.

Jeszcze w czwartek wieczorem właściciele próbowali go bezskutecznie sprzedać – informuje „Financieele Dagblad”. Gazeta podaje, że bank stracił wielu klientów po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wpadł w finansowe tarapaty.

Z informacji dziennika wynika, że klienci nie mieli dostępu do swoich pieniędzy zgromadzonych w ATB od piątkowego popołudnia. „Wywołało to ogromną panikę wśród klientów, którzy w niektórych przypadkach trzymali w tym banku dziesiątki tysięcy euro” – czytamy w „FD”.

Holenderski Bank Centralny (DNB) poinformował na swojej stronie internetowej, że klienci banku mają zagwarantowane depozyty w wysokości maksymalnie 100 tys. euro na oszczędzającego.

Jednym z głównych udziałowców Amsterdam Trade Bank jest Michaił Fridman, oligarcha blisko związany z prezydentem Rosji, który został objęty sankcjami.

PAP

Poprzedni artykułPrezes ZBP: „Mrożenie WIBOR i rat kredytowych jest złe, bo działa proinflacyjnie”
Następny artykułPrezes Orlenu zapewnia: „Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz”