fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumW jaki sposób ograniczyć wydatki na energię elektryczną

W jaki sposób ograniczyć wydatki na energię elektryczną

Co wpływa na tak wysoki poziom cen za energię elektryczną? Dwa czynniki. Pierwszy to koszty uprawnień do emisji CO2, drugi to wzrosty cen paliw w oczywisty sposób związany z sytuacją geopolityczną, przede wszystkim inwazją Rosji na Ukrainę. Jak radzić sobie w takiej sytuacji? Czy istnieje sposób na ograniczenie wydatków przeznaczanych na opłaty za prąd?

Polska energetyka zmienia się, ale transformacja energetyczna to proces. Nadal ok. 70 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w Polsce pochodzi z konwencjonalnych elektrowni węglowych, które ze względu na unijną politykę klimatyczną kupują uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. W latach 2020–2021 ceny tych uprawnień zanotowały bezprecedensowy wzrost o 50 euro (+300 proc.), co przełożyło się na ponad dwukrotny wzrost kosztów wytwarzania energii, a w konsekwencji na ceny prądu.

Pozyskiwanie tych uprawnień jest konieczne do wytwarzania energii z paliw kopalnych, w tym z węgla. Środki z ich sprzedaży trafiają do budżetów państw członkowskich UE i przynajmniej w połowie powinny być wykorzystywane na transformację energetyczną oraz systemy wsparcia dla odbiorców wrażliwych.

Według Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, główną przyczyną tak radyklanego wzrostu cen energii od początku tego roku są rosnące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla. W grudniu 2021 r. koszty uprawnień sięgnęły rekordowej ceny 90 euro za tonę. Dla porównania, na początku 2021 r. wynosiły one ok. 30 euro, a w 2017 r. – ok. 5 euro. W efekcie w średniej cenie prądu koszt pozyskania uprawnień to obecnie ok. 60 proc. Gdy nałożymy na to sytuację za naszą wschodnią granicą, która rozchwiała rynkami surowcowymi, mamy pełen obraz, który składa się na radykalny wzrost kosztów wytworzenia energii elektrycznej.

Co zatem mogą zrobić w takiej sytuacji konsumenci? Czy istnieje sposób na ograniczenie wydatków przeznaczanych na opłaty za prąd? Eksperci wymieniają trzy elementy, które najbardziej mogą wpłynąć na ograniczenie tego typu wydatków. Pierwszy to zakup energii od rzetelnego dostawcy. Drugi to wytwarzanie własne, a trzeci: oszczędzanie prądu. Przede wszystkim wykorzystanie tych wszystkich trendów, które pomału stają się codziennością.

Tak więc jednym ze sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd jest tzw. produkcja własna – czy to za pomocą paneli fotowoltaicznych, czy miniwiatraków. To kierunek, którym zaczęło podążać coraz więcej małych i średnich polskich firm, ale również konsumentów nieprowadzących działalności gospodarczej. Ich działania wpisują się w budowę nowego systemu energetycznego kraju, który ze względu na bezpieczeństwo powinien być systemem jak najbardziej rozproszonym. Eksperci podkreślają, że kolejnym etapem tych działań muszą być rozpowszechnione magazyny energii. Bez nich transformacja energetyczna nie będzie procesem wydajnym.

Jedna z naszych największych firm energetycznych TAURON Polska Energia prowadzi w mediach kampanię pod hasłem „Postaw na pewność i bezpieczeństwo”.

Fot. Jacek Sasin/Forum Polskiej Gospodarki

– W trakcie tej kampanii staramy się przypomnieć naszym Klientom ofertę Grupy TAURON, podkreślić jej walory i zasygnalizować, że jesteśmy nie tylko dostawcą mediów: energii elektrycznej i gazu, ale także usług dodatkowych, które są bardzo istotne w gospodarstwach domowych. Informujemy również o tym, że jesteśmy dostawcą urządzeń specjalistycznych służących gospodarce energetycznej w domu i w firmie. Mam tu na myśli fotowoltaikę, systemy do ogrzewania, systemy sterowania i zarządzania energią. Komunikujemy te wszystkie elementy po to, by Klienci w coraz bardziej świadomy sposób mogli zarządzać energią elektryczną i w związku z tym optymalizować zużycie – mówi Rafał Soja, prezes TAURON Sprzedaż.

Kampania promocyjna ma więc na celu zwrócić uwagę konsumentów na to, że warto zaangażować się w działania prosumenckie. Przedstawiciele firmy podkreślają, że w ciągu ostatniego roku nastąpiło znaczne przyspieszenie w zakresie budowy przede wszystkim indywidualnych instalacji fotowoltaicznych. W tym aspekcie TAURON stał się partnerem, a relacja dostawca-odbiorca ewoluuje w kierunku dzielenia się usługami. Eksperci firmy wspierają prosumentów na każdym etapie inwestycji w fotowoltaikę, począwszy od zaplanowania instalacji aż po jej montaż. Indywidualny dobór rozwiązań jest realizowany na podstawie bezpłatnego audytu fotowoltaicznego nieruchomości i analizy zapotrzebowania na energię elektryczną.

Przy realizacji inwestycji w PV klienci TAURONA mogą skorzystać z dofinansowania oferowanego w ramach programu „Mój Prąd”, a dodatkowo przy zakupie pompy ciepła z dotacji TAURONA w ramach programu „Ogrzej się z TAURONEM”. Firma mocno zaangażowała się w działania edukacyjne dotyczące efektywnych rozwiązań energetycznych zarówno dla domu, jak i małych firm.

Fot. Jacek Sasin/Forum Polskiej Gospodarki

– Chcemy podkreślić, że Grupa TAURON to wiarygodny, stabilny partner, z którym warto związać się na lata i budować przyszłość związaną z rozwojem swojej firmy w oparciu o dostawę mediów i inne usługi, które systematycznie poszerzamy – dodaje prezes Rafał Soja.

Struktura naszego systemu energetycznego zaczęła się zmieniać i jest to proces, którego nie da się zatrzymać. Oczywiście największym wyzwaniem z nią związanym jest zmiana całego sektora i konieczność jego zazielenienia. Wymagania związane z polityką klimatyczną UE, inwestycje w odnawialne źródła energii i umiejętne wpasowanie ich w bieżący miks energetyczny – to zadania, jakie stoją przed największymi energetycznymi spółkami. Ale przecież transformacja energetyczna to proces, który jest nie tylko domeną tej zawodowej grupy. Ona dzieje się w naszych domach, firmach i całej gospodarce. Nie jest to więc przypadek, że rynek prosumencki w naszym kraju tak dynamicznie rozwinął się w ostatnim czasie. Cieszyć powinno nas również to, że trend związany z samowystarczalnością energetyczną, produkcją energii na własne potrzeby, coraz bardziej widoczny jest także wśród polskich mikro-, małych i średnich firm. – Trzeba mieć świadomość, że największą wartością dla budżetu każdego przedsiębiorstwa jest również energia niezużyta, czyli ta, którą udało się zaoszczędzić – podkreśla nasz rozmówca.

Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu z Rafałem Soją, prezesem TAURON Sprzedaż:

Materiał powstał we współpracy z TAURON Polska Energia

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA