fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaFinanseW jakim wieku Polacy zarabiają najwięcej?

W jakim wieku Polacy zarabiają najwięcej?

W większości krajów Unii Europejskiej najwyższe dochody osiągają pracownicy zbliżający się do emerytury – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W najnowszym „Tygodniku Gospodarczym” napisano, że w 14 państwach Unii Europejskiej w 2021 r. najwyższe dochody, w porównaniu do ogółu, osiągały osoby w wieku od 50. do 64. roku życia. Na czele są Dania i Szwecja, gdzie średnie dochody osób w tej kategorii wiekowej wynosiły odpowiednio 125 proc. i 123 proc. przeciętnej wartości dochodów odpowiednich populacji.

„Z perspektywy Polski zjawisko ponadprzeciętnie wysokich dochodów osób w wieku 50-64 lata jest zjawiskiem szczególnie ciekawym, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w naszym kraju wiek ten uznawany jest za wiek produkcyjny niemobilny. Uznaje się, że pracujące osoby w tym wieku są mniej skłonne do zmiany pracy, zmiany miejsca zamieszkania, przekwalifikowania się bądź dokształcania. Tymczasem aż w 14 państwach UE to właśnie osoby w tak zwanym wieku produkcyjnym niemobilnym osiągają średnio najwyższe dochody na tle swoich społeczeństw” – zauważono w analizie PIE.

Jeśli chodzi o Polskę, to w naszym kraju najwyższe dochody osiągają osoby w wieku od 25. do 49. roku życia. Zarobki pracowników w tej grupie wiekowej stanowią 107 proc. przeciętnej wartości dochodów Polaków. Poza Polską, w tej samej grupie jest jeszcze 11 państw.

Analitycy PIE podkreślili, że w większości krajów UE dochody osób powyżej 65. roku życia i osób do 24 lat były niższe niż średnie dochody danych społeczeństw. Dla całej UE osoby z tych grup wiekowych osiągały średnio 93 proc. przeciętnych dochodów ludności. W przypadku Polski osoby młodsze zarabiały o 6 proc. mniej od średniej ogólnopolskiej, a starsze o 10 proc. Najniższe dochody osób starszych, w porównaniu do swojej populacji, notowano w Estonii (66 proc. średniego dochodu). Osoby starsze zarabiały lepiej od ogółu społeczeństwa tylko w Luksemburgu, we Włoszech i w Hiszpanii.

Źródło: PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA