fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseW jakim wieku Polacy zarabiają najwięcej?

W jakim wieku Polacy zarabiają najwięcej?

W większości krajów Unii Europejskiej najwyższe dochody osiągają pracownicy zbliżający się do emerytury – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W najnowszym „Tygodniku Gospodarczym” napisano, że w 14 państwach Unii Europejskiej w 2021 r. najwyższe dochody, w porównaniu do ogółu, osiągały osoby w wieku od 50. do 64. roku życia. Na czele są Dania i Szwecja, gdzie średnie dochody osób w tej kategorii wiekowej wynosiły odpowiednio 125 proc. i 123 proc. przeciętnej wartości dochodów odpowiednich populacji.

„Z perspektywy Polski zjawisko ponadprzeciętnie wysokich dochodów osób w wieku 50-64 lata jest zjawiskiem szczególnie ciekawym, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w naszym kraju wiek ten uznawany jest za wiek produkcyjny niemobilny. Uznaje się, że pracujące osoby w tym wieku są mniej skłonne do zmiany pracy, zmiany miejsca zamieszkania, przekwalifikowania się bądź dokształcania. Tymczasem aż w 14 państwach UE to właśnie osoby w tak zwanym wieku produkcyjnym niemobilnym osiągają średnio najwyższe dochody na tle swoich społeczeństw” – zauważono w analizie PIE.

Jeśli chodzi o Polskę, to w naszym kraju najwyższe dochody osiągają osoby w wieku od 25. do 49. roku życia. Zarobki pracowników w tej grupie wiekowej stanowią 107 proc. przeciętnej wartości dochodów Polaków. Poza Polską, w tej samej grupie jest jeszcze 11 państw.

Analitycy PIE podkreślili, że w większości krajów UE dochody osób powyżej 65. roku życia i osób do 24 lat były niższe niż średnie dochody danych społeczeństw. Dla całej UE osoby z tych grup wiekowych osiągały średnio 93 proc. przeciętnych dochodów ludności. W przypadku Polski osoby młodsze zarabiały o 6 proc. mniej od średniej ogólnopolskiej, a starsze o 10 proc. Najniższe dochody osób starszych, w porównaniu do swojej populacji, notowano w Estonii (66 proc. średniego dochodu). Osoby starsze zarabiały lepiej od ogółu społeczeństwa tylko w Luksemburgu, we Włoszech i w Hiszpanii.

Źródło: PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Badanie sprawozdań finansowych oddziału firmy zagranicznej – wyjaśnienie MF

Kierownik jednostki nie jest uprawniony do wyboru firmy audytorskiej do badania sprawozdania finansowego, co wynika z przepisów ustawy o Rachunkowości – wyjaśnia resort finansów.
3 MIN CZYTANIA

Mikrofirmy pozytywnie o stabilności finansowej

Większość polskich mikrofirm pozytywnie ocenia swoją stabilność finansową, ale bardzo dużym problemem są dla nich zatory płatnicze.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Mikrofirmy pozytywnie o stabilności finansowej

Większość polskich mikrofirm pozytywnie ocenia swoją stabilność finansową, ale bardzo dużym problemem są dla nich zatory płatnicze.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA