fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaŚwiatW krajach azjatyckich nasilają się ataki na chrześcijan

W krajach azjatyckich nasilają się ataki na chrześcijan

W miejscowości Paletwa w stanie Chin armia birmańska 14 marca zaatakowała wioskę Meiksa Wa, zabijając 12 osób cywilnych. Osiem kolejnych osób zginęło w atakach następnego dnia we wsi Wetma, a jeden zmarł we wsi Pyaing Tain. Miejscowi powiedzieli, że wśród zabitych był 7-letni chłopiec.

Birmańskie wojsko twierdziło, że wioski zostały zaatakowane, ponieważ personel wojskowy uważał, że schronili się w nich buntownicy armii Arakan ze stanu Rachin na południowej granicy stanu Chin.

Chrześcijańscy przywódcy z prowincji Chin wyrazili jednak przekonanie, że na podstawie poprzednich prześladowań, których doznali od wojska personel armii strzelał bez rozróżnienia, ponieważ mieszkańcy byli chrześcijanami. W poprzednim reżimie wojskowym wojska docierały głównie do miast chrześcijańskich i systematycznie prześladowały wierzących, niszcząc przy tym kościoły.

Z Birmy przenosimy się do Indii, gdzie tłum plemiennych animistów brutalnie pobił chrześcijan, którzy odmówili spełnienia żądań złożenia w ofierze bóstwom zwierząt i wyrzeczenia się wiary – donosi „Christian Post”.

– Rada wsi wezwała nas na spotkanie, żądając żebyśmy przynieśli kozę, świnię, kurczaka, kokos, kadzidełka i 5000 rupii w gotówce jako ofiarę dla bóstw – opowiada na łamach „Morning Star News” chrześcijaninem o imieniu Markam.

Kiedy odmówili poddania się żądaniom, motłoch włamał się do domu Markama następnej nocy i zaczął bić jego starszych rodziców.

– Uciekłem stamtąd i pobiegłem do lasu – przyznaje. – Wrócę, jak tylko dowiem się o sytuacji w domu. Bardzo boję się teraz wrócić do domu. Pobili nas wczoraj i przyszli ponownie dzisiaj. Mój chrześcijański sąsiad Raju Podiyami i jego rodzina również zostali dziś zaatakowani.

– Chrześcijanie odmawiają udziału w tym rytuale – powiedział prawnik Singh Jhali. – To była główna przyczyna wzrostu liczby gwałtownych ataków na chrześcijan w trakcie obostrzeń związanych z epidemią.

W ubiegłym tygodniu doniesiono, że animiści z dystryktu Bastar powiedzieli pięciu chrześcijańskim rodzinom, że stracą ziemię, o ile nie wrócą do religii plemiennej. Kiedy chrześcijanie odmówili, zostali pobici.

W Pakistanie, 9 maja, uzbrojona w karabiny grupa kierowana przez właścicieli ziemskich wkroczyła do protestanckiej świątyni Zielonoświątkowców w Hukampurze i doszczętnie ją zniszczyła. Atakujący wykorzystali fakt, że świątynia była pusta z powodu kwarantanny w związku z pandemią koronawirusa. Grupa zaczęła wykrzykiwać hasła przeciwko chrześcijanom i niszczyć mury kościoła, hańbiąc i łamiąc krzyż.

Wieści rozeszły się po całym kraju. Społeczność chrześcijańska domaga się od premiera i rządu większej ochrony oraz sprawiedliwości wobec osób, które brały udział w bezczeszczeniu miejsca kultu.

Boota Masih, miejscowy chrześcijanin, powiedział „Asia News”, że grupa atakujących po zniszczeniu murów i krzyża zagroziła przemocą, ale uciekła, gdy tylko dowiedziała się, że nadchodzi policja. – Złamał się nie tylko krzyż: nasze serca również zostały zmiażdżone – stwierdził.

Wysoko postawieni funkcjonariusze policji zapewnili o pełnym zaangażowaniu w sprawę i obiecali, że wkrótce sprawcy staną przed sądem. Do tej pory jednak nie było aresztowań. Policja szuka sprawców, ale wygląda na to, że już i raczej nie znajdzie.

Źródło: Jose Angel Gutierrez/Hispanidad

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA