fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaKrajW Krakowie nie kupimy już alkoholu w nocy

W Krakowie nie kupimy już alkoholu w nocy

Władze Krakowa wprowadziły zakaz sprzedaży w sklepach alkoholu w godzinach nocnych, aby tym sposobem poradzić sobie z hałasującymi na ulicach imprezowiczami.

Radni miasta Krakowa przychylili się do wniosku prezydenta miasta, który postulował wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Zgodnie z przyjętym rozwiązaniem, prohibicja będzie obowiązywać od 1 lipca. Jej zasady obejmą miejsca sprzedające alkohol, z wyjątkiem barów i restauracji. Zakaz będzie obowiązywał między północną a 5.30 rano.

Nie wszystkie dzielnice chciały prohibicji

Wcześniej prohibicja była opiniowana przez rady poszczególnych dzielnic. Pięć było za jej wprowadzeniem, a kolejne pięć nie zajęło stanowiska. Osiem było przeciw. Włodarze Starego Miasta protestowali ze względu na zbyt małą restrykcyjność przyjętych rozwiązań – ich dzielnica jest szczególnie narażona na hałasujących nocą pijanych imprezowiczów, więc chcieli, aby zakaz obowiązywał od godziny 22 do 6 rano.

Mieszkańcy byli „za”

Kilka miesięcy temu przeprowadzono sondaż, w którym 47 procent mieszkańców Krakowa opowiadało się za ograniczeniem możliwości sprzedaży alkoholu. 42 procent ankietowanych było temu przeciwnych.

Szacuje się, że ograniczenie może dotknąć ok. 300 sklepów w całym mieście.

krakow.pl
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA