fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeW których krajach jest najszybszy internet?

W których krajach jest najszybszy internet?

W lipcu br. najszybszy internet stacjonarny na świecie posiadali użytkownicy w Chile, a najszybszą sieć mobilną Zjednoczone Emiraty Arabskie. Polska jest na 49. miejscu w rankingu prędkości internetu mobilnego i 33 w wypadku sieci stacjonarnych – wynika z zestawienia Speedtest.net opublikowanego przez firmę Ookla.

W wypadku internetu mobilnego najszybsze łącza w lipcu br. działały w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, osiągając prędkość pobierania na poziomie 120,35 Mb/s. Na podium znalazły się także Katar (117,43 Mb/s) oraz Korea Płd. (109,65 Mb/s). Polska zajęła odległe 49. miejsce, była dwa oczka wyżej niż w czerwcu. W naszym kraju średnia prędkość ściągania danych w sieciach mobilnych wynosiła w lipcu 36,94 Mb/s, zaś wysyłania – 7,65 Mb/s.

W lipcu br. najszybszy internet stacjonarny – o średniej prędkości 212,98 Mb/s – mieli mieszkańcy Chile. Na 2. pozycji znalazł się Singapur, z wynikiem 211,36 Mb/s, a podium zamknęła Tajlandia, z prędkością sieci na poziomie 189,14 Mb/s. Polska znalazła się znacznie wyżej w rankingu w porównaniu z zestawieniem mobilnym. Nasz kraj trafił na 33. pozycję zestawienia (awans o jedno miejsce), ze średnią prędkością pobierania na poziomie 89,79 Mb/s oraz wysyłania 30,36 Mb/s.

Firma Ookla zajmuje się bieżącymi pomiarami prędkości dostępu do internetu w poszczególnych krajach na świecie za pomocą prowadzonej przez siebie platformy Speedtest.net. Ostatnie wyniki pomiarów dotyczą lipca 2022 r. Według opublikowanych danych globalnie średnia prędkość pobierania danych w sieciach mobilnych wyniosła 30,78 Mb/s, zaś wysyłania – 8,55 Mb/s. W wypadku połączeń stacjonarnych wartości są znacząco wyższe. Średnie pobieranie danych znalazło się na poziomie 67,25 Mb/s, zaś w wypadku wysyłania było to 28,5 Mb/s.

Wirtualne Media/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA