fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseW którym banku otworzyć konto firmowe?

W którym banku otworzyć konto firmowe?

Dla firm niektóre banki mają bezpłatne rachunki. Mało tego, zachęcając do ich otwierania płacą premie, a nawet potrafią zwracać pieniądze za transakcje kartą debetową. Na ogół jest to jednak tylko wabik na przedsiębiorcę; tak naprawdę istotniejsze są późniejsze warunki prowadzenia rachunku.

Portal Bankier.pl twierdzi, że rzetelnie przeanalizował oferty kont firmowych, przede wszystkim pod kątem bezterminowej możliwości korzystania z rachunku bez opłat. Jest to istotne, bo chociaż w skali działania wielu firm, zwłaszcza średniej wielkości, koszty prowadzenia rachunku w banku nie są przytłaczające, to już zsumowane z kosztami zaciąganych kredytów potrafią, zwłaszcza w dłuższym horyzoncie czasowym, być dokuczliwe. Zdaniem ekspertów portalu Bankier.pl niski koszt korzystania z konta firmowego w długim horyzoncie czasowym powinien być jednym z kluczowych elementów wpływających na wybór rachunku w tym, a nie innym banku. Przedsiębiorcy powinni zwracać także uwagę na brak dodatkowych (czy wręcz ukrytych) warunków do spełnienia, by móc skorzystać z „dobrodziejstw” darmowego prowadzenia rachunku, posługiwania się kartą płatniczą, robienia przelewów zewnętrznych oraz wykonywania zleceń stałych.

Bank pierwszy… bank drugi…

Biorąc powyższe kryteria pod uwagę oraz jeszcze kilka innych Bankier.pl, nie po raz pierwszy zresztą, pokusił się o stworzenie rankingu banków o ofertach najbardziej atrakcyjnych dla przedsiębiorców. Pierwsze miejsce w (marcowym jeszcze) rankingu zajęło BIZnest Konto należące do Nest Banku. Przedsiębiorcy mogą prowadzić w tym banku rachunek całkiem za darmo, a także skorzystać z darmowej pierwszej karty debetowej – darmowa ma być ona już na zawsze. Co więcej, Nest Bank nie wymaga spełnienia dodatkowych warunków, ani tych afiszowanych, ani bardziej ukrytych, by przedsiębiorca został zwolniony z opłaty za prowadzenie konta firmowego oraz za wydanie i użytkowanie karty płatniczej. Jest też przewidziany dla firmy bonus – posiadacz rachunku może liczyć na darmowe i nielimitowane przelewy przez sieć za pośrednictwem Elixiru do innych banków w Polsce (i tym samym może swobodnie rozliczać się z krajowymi kontrahentami). Nest Bank nie pobiera również opłaty za realizację zleceń stałych.

Drugie miejsce w rzeczonym rankingu zajęło iKonto Biznes, oferowane przez coraz aktywniejszy na rynku Alior Bank. Przedsiębiorcy mogą je prowadzić za darmo bez żadnego ograniczenia czasowego (którego wprowadzanie zdarza się bankom). Za kartę debetową płaci się bądź nie płaci wcale, co zależy od liczby przeprowadzonych nią transakcji (opłata wynosi 8 zł). Nie płaci się nic, jeśli przedsiębiorca lub przez niego upoważniona osoba, przeprowadzi co najmniej cztery transakcje bezgotówkowe miesięcznie. Także Alior Bank oferuje nielimitowane i darmowe przelewy na cudze rachunki. Za zlecenie stałe płaci się, ale tylko symboliczną złotówkę.

… i bank trzeci

Trzecie miejsce w rankingu zajął, również będący własnością państwa via odpowiednie instytucje publiczne, Bank Ochrony Środowiska. Tak zwane Konto Elastyczne w Taryfie Oszczędnej jest bezpłatne i na ten brak opłaty nie trzeba w żaden sposób zasłużyć. Za korzystanie z karty debetowej płaci się od 3 do 8 zł miesięcznie. Jak pisze Bankier.pl, klient biznesowy zapłaci 3 zł za kartę pod warunkiem wykonania transakcji bezgotówkowych na kwotę minimum 500 zł w miesiącu. Jeśli tego limitu wszystkimi zsumowanymi transakcjami nie „wyrobi”, zapłaci na koniec miesiąca 8 zł. Bezpłatnych jest tylko pięć przelewów zewnętrznych każdego miesiąca miesiącu, a każdy kolejny kosztuje już przedsiębiorcę już 1,5 zł. Tyle samo należy zapłacić za każde zadysponowane zlecenie stałe.

Wybór konta firmowego powinien być poprzedzony namysłem. Przedsiębiorca musi zwrócić uwagę na kilka rzeczy naraz – na szczęście nie są to rzeczy skomplikowane. Bywa, że banki nawet dają bonus za to, że firma przeniesie do nich wszystkie swoje sprawy. Bywają też promocje związane z możliwością zwolnienia z opłat za korzystanie z dodatkowego subkonta, kolejnej karty płatniczej, czy za przelewy zagraniczne. Warto wszystko przeanalizować spokojnie. Przy niskich opłatach albo zwolnieniach z przynajmniej niektórych opłat, konto firmowe w danym banku może okazać się znacznie atrakcyjniejsze niż w innym.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Przedsiębiorcy (niektórzy) skorzystają na zielonej transformacji

Na zielonej transformacji zarobią przedsiębiorcy instalujący wentylację i klimatyzację, produkujący magazyny energii i ciepła oraz firmy z branży termomodernizacyjnej i fotowoltaicznej.
2 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA