fbpx
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaW lasach zabraknie chrustu? Już są limity

W lasach zabraknie chrustu? Już są limity

Ze względu na problemy z zakupem węgla Polacy ruszają do lasów w celu pozyskania drewna na opał – dowiadujemy się z Radia ZET.

Zbieranie tzw. gałęziówki to pomysł wiceministra środowiska Edwarda Siarki, który kilka dni temu zasugerował, aby biedni Polacy ratowali się przed zimnem przez palenie chrustu z lasów. Jeśli dojdzie do tego na większą skalę, to wkrótce chrustu też może zabraknąć. Według Radia ZET dlatego właśnie niektóre nadleśnictwa zaczęły wprowadzać limity na drewno wynoszone z lasu.

Rozgłośnia przypomina, że drewno na opał można zbierać wyłącznie za zgodą leśniczego, który wskazuje odpowiednie miejsce oraz wyjaśnia, jakie gałęzie można zbierać. Zasady są proste, bo można podnosić gałęzie leżące na ziemi i nie grubsze niż 7 cm. Przyjście do lasu z siekierą jest zakazane i może zostać uznane za kradzież drewna.

– Nie możemy pozyskać z lasów więcej niż wskazują nam plany. To oznacza, że powierzchni, na których można zbierać chrust, nie będzie więcej, a na nich jest określona ilość leżącego drewna. Nie każde drewno też można zebrać, część musi zostać, by wzbogacać glebę. Jest tego ograniczona ilość – powiedział w rozmowie z Radiem ZET rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Marek Mróz. – Przy dużym zainteresowaniu drewna na opał w lasach może zabraknąć – ostrzegł.

Źródło: Radio ZET

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA