fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatW Liberlandzie można się już osiedlać i otwierać biznes

W Liberlandzie można się już osiedlać i otwierać biznes

W Liberlandzie, czyli pierwszym państwie o ustroju libertariańskim, można już się osiedlać i otwierać pierwsze biznesy. Zainteresowanych zaprasza sam prezydent kraju.

Vít Jedlička, mający czeską narodowość prezydent Liberlandu poinformował, że po ośmiu latach ciężkiej pracy jego zespołu na całym świecie, Liberland z powodzeniem został otworzony zarówno dla biznesu, jak i do zamieszkania. Przejście graniczne między Liberlandem a Chorwacją zostało otwarte 6 sierpnia br., umożliwiając swobodne przemieszczanie się między nimi.

Zaproszenie prezydenta

Prezydent Jedlička dodał ponadto, że Liberland niedawno uruchomił własny system e-governance wraz ze swoim tokenem, który będzie przedmiotem obrotu na giełdach w tym roku. Jest zadowolony, że może zaprosić pierwszych potencjalnych przedsiębiorców i osadników.

Co to jest Liberland?

Wolna Republika Liberlandu położona jest pomiędzy Chorwacją a Serbią na zachodnim brzegu Dunaju. Została proklamowana w 2015 r. przez libertariańskiego polityka Víta Jedličkę, który został pierwszym prezydentem państwa.

Jak czytamy w Wikipedii, powierzchnia Liberlandu wynosi ok. 7 km2. Językami urzędowymi jest czeski i angielski, a walutą – merit. Jak mówił sam prezydent celem powstania tego państwa jest stworzenie „oazy wolności”. Podkreślił, że aparat państwowy „nie będzie nakładał (…) ograniczeń ani podatków”. Do tej pory Republika Liberlandu została uznana na arenie międzynarodowej jedynie przez dwa podmioty: Królestwo Północnego Sudanu oraz Sealand.

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA