fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaŚwiatW Liberlandzie można się już osiedlać i otwierać biznes

W Liberlandzie można się już osiedlać i otwierać biznes

W Liberlandzie, czyli pierwszym państwie o ustroju libertariańskim, można już się osiedlać i otwierać pierwsze biznesy. Zainteresowanych zaprasza sam prezydent kraju.

Vít Jedlička, mający czeską narodowość prezydent Liberlandu poinformował, że po ośmiu latach ciężkiej pracy jego zespołu na całym świecie, Liberland z powodzeniem został otworzony zarówno dla biznesu, jak i do zamieszkania. Przejście graniczne między Liberlandem a Chorwacją zostało otwarte 6 sierpnia br., umożliwiając swobodne przemieszczanie się między nimi.

Zaproszenie prezydenta

Prezydent Jedlička dodał ponadto, że Liberland niedawno uruchomił własny system e-governance wraz ze swoim tokenem, który będzie przedmiotem obrotu na giełdach w tym roku. Jest zadowolony, że może zaprosić pierwszych potencjalnych przedsiębiorców i osadników.

Co to jest Liberland?

Wolna Republika Liberlandu położona jest pomiędzy Chorwacją a Serbią na zachodnim brzegu Dunaju. Została proklamowana w 2015 r. przez libertariańskiego polityka Víta Jedličkę, który został pierwszym prezydentem państwa.

Jak czytamy w Wikipedii, powierzchnia Liberlandu wynosi ok. 7 km2. Językami urzędowymi jest czeski i angielski, a walutą – merit. Jak mówił sam prezydent celem powstania tego państwa jest stworzenie „oazy wolności”. Podkreślił, że aparat państwowy „nie będzie nakładał (…) ograniczeń ani podatków”. Do tej pory Republika Liberlandu została uznana na arenie międzynarodowej jedynie przez dwa podmioty: Królestwo Północnego Sudanu oraz Sealand.

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA