Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że w II kwartale br. wzrosła liczba firm, w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego.

Innovalabs/Pixabay

W sumie odnotowano 93 660 rejestracji przedsiębiorstw, w porównaniu do 92 445 w 2021 r. Poza tym o 4,8 proc. spadła liczba upadłości, których było 80.

„Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą stanowiły 85,6 proc. wszystkich rejestracji przedsiębiorstw, a spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 12 proc. (w II kwartale 2021 roku udziały te wynosiły odpowiednio 84 proc. i 13,5 proc.)” – sprecyzowano w informacji GUS.

W II kw. 2022 r. aż o 37,5 proc. wzrosła liczba firm z sektora informacji i komunikacji. Imponujący był również wzrost liczby przedsiębiorstw transportowych i specjalizujących się w gospodarce magazynowej, których przybyło 13,9 proc. W omawianym okresie o 15,6 proc. spadła natomiast liczba firm gastronomicznych i oferujących zakwaterowanie, a także handlowych i warsztatów samochodowych (o ok. 6 proc.). Ubyło również firm usługowych, przemysłowych i budowlanych.

W przypadku upadłości większą liczbę odnotowano dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a mniejszą dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Według danych GUS „wśród podmiotów, dla których ogłoszono upadłość, 70 proc. stanowiły spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (wobec udziału 59,5 proc. w II kwartale 2021 roku), a 11,3 proc. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (wobec udziału 23,8 proc. w II kwartale 2021 roku)”.

Poprzedni artykułNiemiecki polski cukier
Następny artykułCzy Polacy chcą kupować ukraińskie towary?