fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesW naszym kraju działa coraz więcej firm – szczególnie z sektora informacji...

W naszym kraju działa coraz więcej firm – szczególnie z sektora informacji i komunikacji

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że w II kwartale br. wzrosła liczba firm, w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego.

W sumie odnotowano 93 660 rejestracji przedsiębiorstw, w porównaniu do 92 445 w 2021 r. Poza tym o 4,8 proc. spadła liczba upadłości, których było 80.

„Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą stanowiły 85,6 proc. wszystkich rejestracji przedsiębiorstw, a spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 12 proc. (w II kwartale 2021 roku udziały te wynosiły odpowiednio 84 proc. i 13,5 proc.)” – sprecyzowano w informacji GUS.

W II kw. 2022 r. aż o 37,5 proc. wzrosła liczba firm z sektora informacji i komunikacji. Imponujący był również wzrost liczby przedsiębiorstw transportowych i specjalizujących się w gospodarce magazynowej, których przybyło 13,9 proc. W omawianym okresie o 15,6 proc. spadła natomiast liczba firm gastronomicznych i oferujących zakwaterowanie, a także handlowych i warsztatów samochodowych (o ok. 6 proc.). Ubyło również firm usługowych, przemysłowych i budowlanych.

W przypadku upadłości większą liczbę odnotowano dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a mniejszą dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Według danych GUS „wśród podmiotów, dla których ogłoszono upadłość, 70 proc. stanowiły spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (wobec udziału 59,5 proc. w II kwartale 2021 roku), a 11,3 proc. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (wobec udziału 23,8 proc. w II kwartale 2021 roku)”.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA