fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaŚwiatW Niemczech brakuje rąk do pracy, a setki tysięcy uchodźców żyje z...

W Niemczech brakuje rąk do pracy, a setki tysięcy uchodźców żyje z socjalu

Prawie 600 tysięcy przebywających w Niemczech uchodźców, którzy są zdolni do podjęcia pracy, żyje z przyznawanych przez państwo zasiłków socjalnych.

Dane na temat liczby uchodźców i przyznawanych im świadczeniach opublikowała niemiecka Federalna Agencja Pracy w dokumencie pt. „Monitor migracji”.

Uchodźcy nie mają źle

Uwzględniono w nich osoby, które przyjechały do Niemiec z państw, w których są narażeni na prześladowania i mogą otrzymać azyl w Europie. Chodzi tu w szczególności o Irak, Afganistan, Syrię, Iran, Erytreę, Nigerię, Pakistan i Somalię. W marcu przebywało w Niemczech 587 tysięcy osób z tych krajów. Pobierają oni zasiłki, których średnia wysokość sięga 743 euro. Składają się na nie bezpośrednie dotacje gotówkowe oraz zwrot kosztów zakwaterowania. W sumie niemieccy podatnicy wydają na ten cel ponad 435 milionów euro miesięcznie.

Niewiele umieją i niewiele pracują

Zdecydowana większość osób (467 tysięcy) jest zarejestrowana jako bezrobotni. 87 proc. z nich nie posiada żadnych kwalifikacji zawodowych. Często pobierają otrzymywane świadczenia latami.

Niektóre landy wprowadzają już przepisy, które zobowiążą ubiegających się o azyl uchodźców do podjęcia zatrudnienia, a jeżeli tego nie zrobią, to zostaną oddelegowani do prac społecznych.

focus.de

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA