fbpx
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatW Niemczech brakuje rąk do pracy, a setki tysięcy uchodźców żyje z...

W Niemczech brakuje rąk do pracy, a setki tysięcy uchodźców żyje z socjalu

Prawie 600 tysięcy przebywających w Niemczech uchodźców, którzy są zdolni do podjęcia pracy, żyje z przyznawanych przez państwo zasiłków socjalnych.

Dane na temat liczby uchodźców i przyznawanych im świadczeniach opublikowała niemiecka Federalna Agencja Pracy w dokumencie pt. „Monitor migracji”.

Uchodźcy nie mają źle

Uwzględniono w nich osoby, które przyjechały do Niemiec z państw, w których są narażeni na prześladowania i mogą otrzymać azyl w Europie. Chodzi tu w szczególności o Irak, Afganistan, Syrię, Iran, Erytreę, Nigerię, Pakistan i Somalię. W marcu przebywało w Niemczech 587 tysięcy osób z tych krajów. Pobierają oni zasiłki, których średnia wysokość sięga 743 euro. Składają się na nie bezpośrednie dotacje gotówkowe oraz zwrot kosztów zakwaterowania. W sumie niemieccy podatnicy wydają na ten cel ponad 435 milionów euro miesięcznie.

Niewiele umieją i niewiele pracują

Zdecydowana większość osób (467 tysięcy) jest zarejestrowana jako bezrobotni. 87 proc. z nich nie posiada żadnych kwalifikacji zawodowych. Często pobierają otrzymywane świadczenia latami.

Niektóre landy wprowadzają już przepisy, które zobowiążą ubiegających się o azyl uchodźców do podjęcia zatrudnienia, a jeżeli tego nie zrobią, to zostaną oddelegowani do prac społecznych.

focus.de

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA