fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaŚwiatW Niemczech nasilają się protesty potępiające „totalitarne ograniczenia" związane z koronawirusem

W Niemczech nasilają się protesty potępiające „totalitarne ograniczenia” związane z koronawirusem

Przed wybuchem epidemii koronawirusa Attila Hildmann był znany przede wszystkim ze swoich ekspertyz na temat kuchni wegańskiej, jakich udzielał na portalach społecznościowych oraz w telewizji. Od kilku tygodni ten berliński restaurator stał się liderem protestujących, którzy sprzeciwiają się przepisom utrzymującym izolację społeczną. W ostatnia sobotę został zabrany przez policję sprzed budynku Reichstagu, gdzie zwołał wiec z żądaniami zniesienia wszelkich ograniczeń obowiązujących w przestrzeni publicznej.

To w szczególności na jego wezwanie odpowiedziało w miniony weekend ponad tysiąc osób w różnych miejscach niemieckiej stolicy. „Nie daj żadnej nowej szansy Billowi Gatesowi ” – można było przeczytać na jednym z transparentów, który oskarżał założyciela Microsoftu o rozprzestrzenienie choroby. To bardzo popularna teoria spośród tych wszystkich teorii spiskowych, które pojawiają się obecnie.

Ludzie nie powinni bać się rządu, to rząd powinien bać sie ludzi” – napisał Hildmann w swoim wpisie na komunikatorze internetowym Telegramie, który stał się jego ulubionym kanałem komunikacji i gdzie posiada 28 000 subskrybentów. Opisuje on tam państwo niemieckie jako kraj nękany przez faszyzm, krytykując przy tym władze, które „zabijają wolność”. Dziesiątki tysięcy demonstrantów w Monachium, Kolonii, Stuttgarcie, Frankfurcie i Norymberdze przekazało sobie jego wpis.

We wpisie tym Hildmann ocenia zapowiedziane przez rząd, w porozumieniu z władzami Landów, działania zmierzające do rozluźnienia ograniczeń za niewystarczające, a nakaz zachowywania odległości bezpieczeństwa – 1,50 metra – określa jako zbyteczny. Hesja, a więc region Niemiec najbardziej liberalny, ogranicza zgromadzenia na swoim terytorium do stu osób: dla wspomnianych protestujących, którzy gardzą sanitarnym przepisem, ta liczba nadal jest zbyt niska.

– Potrafię myśleć sam za siebie i nie potrzebuję opiekuna prawnego pod postacią państwa – można było usłyszeć podczas demonstracji w jednym z niemieckich miast.

We Frankfurcie z kolei manifestacja była sponsorowana w szczególności przez organizację „Ruch Oporu”, która liczy już ponad 106 tys. członków i która ma ambicje polityczne.

Ten zróżnicowany ruch społeczny, który mnoży zwolenników skrajnych nurtów politycznych, niepokoi niemieckich polityków, którzy już w czwartek popuścili nieco cugli, zapowiadając nową falę luzowania obostrzeń.

Wspomniany ruch społeczny próbuje zmobilizować zarówno anarchistów, jak i drobnych przedsiębiorców, a także przedstawicieli progresywnego środowiska kulturalnego z Berlina. W ostatnia sobotę w Offenburgu, mieście liczącym 60 000 mieszkańców i znajdującym się w pobliżu granicy z Francją, demonstranci podzielili się na dwie grupy: pierwsza z nich, prowadzona przez lokalnego przedsiębiorcę, zgromadziła się na Place des Amis-de-la-Constitution, oskarżając rząd Angeli Merkel o „rozsiewanie strachu”, potępiając przy tym sektor medyczny „na usługach kapitalizmu”. Niechciani w tej grupie prawicowi sympatycy wspomnianego krajowego ruchu społecznego pod przewodnictwem Marko Kurtza musieli zgromadzić się na Place du Marche. Tymczasem po obu stronach głoszone były podobne hasła.

Niemal wszyscy manifestujący, odwołując się do niemieckiej konstytucji, utrzymują, że rządowe restrykcje wprowadzone w celu walki z koronawirusem naruszają artykuł tejże konstytucji dotyczący wolności zgromadzeń.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że ci ludzie swoimi przesadnymi tezami potrafią przyciągnąć tych obywateli, którzy są bardzo przywiązaną do naszej Ustawy Zasadniczej” – przyznał minister spraw wewnętrznych Andreas Geisel. Jego obawy mogą być tym większe, że daleko do rozwiązania problemów zdrowotnych. W ostatnich dniach współczynnik zakażeń na Covid-19 w Niemczech wzrósł gwałtownie do 1,1%. Podobnie jak Pałac Elizejski, kanclerz Merkel i niemieckie landy stąpają po kruchym lodzie.

Źródło: Pierre Avril/Le Figaro

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia chce chronić swój rynek przed napływem tanich elektryków z Chin

Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie subsydiowania pojazdów elektrycznych z Chin. Decyzja ta wywołała gniewne reakcje w Pekinie, a eksperci twierdzą, że szykuje się wojna handlowa.
3 MIN CZYTANIA

Pomysły Komisji Europejskiej zagrożeniem dla dzieci

Komisja Europejska pracuje nad zintegrowanymi systemami ochrony dzieci, z czego mogą wyniknąć niebezpieczne rozwiązania, które będą musiały przyjąć kraje członkowskie.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańska sieć handlowa zamyka sklepy przez złodziei

Sieć dyskontów Target ogłosiła zamknięcie 9 ze swoich sklepów, z powodu zbyt dużego poziomu kradzieży oraz przemocy, na jaką są narażeni jej pracownicy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

ORLEN wspiera polskich rolników i dba o środowisko

Bazując na surowcach od polskich rolników, Grupa ORLEN będzie rozwijać produkcję biopaliw, na co przeznaczy do 2030 r. 15 mld zł. Działania te pozytywnie wpłyną na rozwój krajowego rolnictwa. W ramach rozwijania tego sektora w Jedliczu powstanie instalacja wytwarzająca bioetanol drugiej generacji, czyli powstający z produktów niespożywczych. W Kętrzynie z kolei – największa w Polsce tłocznia rzepaku.
4 MIN CZYTANIA

Skuteczny sposób na rosyjski szantaż gazowy

Polska stała się prawdziwym liderem. Zapoczątkowała trend, za którym inne kraje europejskie powinny podążać. To historia, która powinna być głośno opowiedziana całemu światu – mówił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prof. Jeffrey Sonnenfeld, podkreślając, że suwerenność energetyczna i zerwanie zależności gazowej od Rosji jest sukcesem Polaków i podstawą rozwoju gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej.
4 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu

1 grudnia w VARSOVIA APARTAMENTY KASPRZAKA – RESTAURACJA FIRST FLOOR odbędzie się cykliczne branżowe wydarzenie Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu. Impreza rokrocznie przyciąga uwagę przedsiębiorców oraz pasjonatów energii odnawialnej. „Forum Polskiej Gospodarki” objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
3 MIN CZYTANIA