fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatW Niemczech rozszerzają obostrzenia covidowe

W Niemczech rozszerzają obostrzenia covidowe

Już Niemcom się wydawało, że koronahisterię mają za sobą, a tu nagle wiadomość: w Hesji – a być może wkrótce także w Bawarii – opcja obostrzeń zwana 2G obejmie też hipermarkety, supermarkety i dyskonty. Niewykluczone, że z czasem także mniejsze sklepy. Opcja ta oznacza, że to sami przedsiębiorcy będą mogli decydować, czy wpuszczać do sklepów osoby niezaszczepione.

W Niemczech to poszczególne kraje związkowe odpowiadają za wprowadzanie przepisów dotyczących tzw. pandemii COVID-19. Dotąd nie tylko w Hesji, ale i w kilku innych niemieckich landach wyłącznie instytucje kultury, restauracje i organizatorzy imprez masowych stosowali opcję 2G. Polega ona na tym, że mogą oni sami decydować, czy wpuszczą do swoich pomieszczeń tylko osoby legitymujące się paszportem covidowym i rekonwalescentów, czy też wszystkich – nie stosując żadnej segregacji sanitarnej. Wobec – jak to się określa w żargonie medycznym – wyszczepionych odpowiednią liczbą dawek preparatów, przedsiębiorcy mogą odstąpić od wymogu zachowania dystansu i obowiązku zakładania maseczek.

W Hesji pełna segregacja

12 października tego roku gabinet heskiego premiera Volkera Bouffiera (CDU) zdecydował o nowych obostrzeniach dla Hesji. Teraz zasady 2G zostały rozciągnięte na klientów i przedsiębiorców z sektora detalicznego – przede wszystkim supermarketów, hipermarketów i dyskontów. Trwające rozmowy „o przyszłości” dotyczą również mniejszych sklepów.

Jako uzasadnienie tego kontrowersyjnego ruchu politycy podają odnotowywany wzrost zakażeń koronawirusem. Według znanego w Niemczech wirusologa Christiana Drostena, w niektórych miejscach w Niemczech liczba przypadków ponownie wzrasta, co oznacza nadejście nowej, jesienno-zimowej fali infekcji COVID-19.

Warto zachować czujność

– Zakładamy, że ta opcja 2G będzie nie będzie używana na co dzień i biznesy z niej nie skorzystają – uspakaja w mediach Volger Bouffier. – Ale oznacza to również, że bez stosowania zasad 2G nadal obowiązują wymogi dotyczące odległości i masek.

Supermarkety w Niemczech cały czas podlegają obostrzeniom. Klienci muszą nosić maski FFP2 oraz korzystać ze sklepowych koszy i koszyków na zakupy, co pozwala pracownikom kontrolować liczbę klientów. Zaleca się, by zachowywać limit jednej osoby na dwadzieścia metrów kwadratowych placówki.

W Polsce niektóre media non stop „grzeją” temat pandemii, co – pomimo oficjalnych zaprzeczeń rządowych oficjeli – można postrzegać jako przygotowywanie społeczeństwa do wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Z tego, co pojawia się w mediach można wywnioskować, że cmentarze nie zostaną w tym roku zamknięte w Święto Zmarłych. Jest to także dobra wiadomość dla drobnego handlu. Tak zwaną kulminację fali infekcji i hospitalizacji COVID-19 eksperci przewidują na połowę grudnia.

Przedsiębiorcy powinni być więc czujni. Nieraz łamano już deklaracje w sprawie obostrzeń i lockdownów oraz bezrefleksyjnie stosowano kalki rozwiązań z innych krajów europejskich.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

Ministrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA – Lloyd Austin i Chin – Li Shangfu wystąpili na prestiżowym, azjatyckim Forum Bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue w Singapurze, gdzie zaprezentowali dwie odmienne wizje regionalnego ładu. Obradom ponad 50 delegacji z całego świata towarzyszyły napięcia w Cieśninie Tajwańskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

AI już zabiera ludziom pracę, a to dopiero początek

Sztuczna inteligencja już wypiera miejsca pracy dla ludzi – tak jak przewidywano i przed czym od dawna ostrzegano.
3 MIN CZYTANIA

Wsparcie dla MŚP z funduszy unijnych

Przedsiębiorcy szukający dotacji czy innych form taniego wsparcia mogą wziąć udział w sumie w 74 konkursach unijnych: w 18 programach krajowych, 35 regionalnych i 14 z tak zwanej Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz już w siedmiu z KPO.
3 MIN CZYTANIA

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA