fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatW Niemczech rozszerzają obostrzenia covidowe

W Niemczech rozszerzają obostrzenia covidowe

Już Niemcom się wydawało, że koronahisterię mają za sobą, a tu nagle wiadomość: w Hesji – a być może wkrótce także w Bawarii – opcja obostrzeń zwana 2G obejmie też hipermarkety, supermarkety i dyskonty. Niewykluczone, że z czasem także mniejsze sklepy. Opcja ta oznacza, że to sami przedsiębiorcy będą mogli decydować, czy wpuszczać do sklepów osoby niezaszczepione.

W Niemczech to poszczególne kraje związkowe odpowiadają za wprowadzanie przepisów dotyczących tzw. pandemii COVID-19. Dotąd nie tylko w Hesji, ale i w kilku innych niemieckich landach wyłącznie instytucje kultury, restauracje i organizatorzy imprez masowych stosowali opcję 2G. Polega ona na tym, że mogą oni sami decydować, czy wpuszczą do swoich pomieszczeń tylko osoby legitymujące się paszportem covidowym i rekonwalescentów, czy też wszystkich – nie stosując żadnej segregacji sanitarnej. Wobec – jak to się określa w żargonie medycznym – wyszczepionych odpowiednią liczbą dawek preparatów, przedsiębiorcy mogą odstąpić od wymogu zachowania dystansu i obowiązku zakładania maseczek.

W Hesji pełna segregacja

12 października tego roku gabinet heskiego premiera Volkera Bouffiera (CDU) zdecydował o nowych obostrzeniach dla Hesji. Teraz zasady 2G zostały rozciągnięte na klientów i przedsiębiorców z sektora detalicznego – przede wszystkim supermarketów, hipermarketów i dyskontów. Trwające rozmowy „o przyszłości” dotyczą również mniejszych sklepów.

Jako uzasadnienie tego kontrowersyjnego ruchu politycy podają odnotowywany wzrost zakażeń koronawirusem. Według znanego w Niemczech wirusologa Christiana Drostena, w niektórych miejscach w Niemczech liczba przypadków ponownie wzrasta, co oznacza nadejście nowej, jesienno-zimowej fali infekcji COVID-19.

Warto zachować czujność

– Zakładamy, że ta opcja 2G będzie nie będzie używana na co dzień i biznesy z niej nie skorzystają – uspakaja w mediach Volger Bouffier. – Ale oznacza to również, że bez stosowania zasad 2G nadal obowiązują wymogi dotyczące odległości i masek.

Supermarkety w Niemczech cały czas podlegają obostrzeniom. Klienci muszą nosić maski FFP2 oraz korzystać ze sklepowych koszy i koszyków na zakupy, co pozwala pracownikom kontrolować liczbę klientów. Zaleca się, by zachowywać limit jednej osoby na dwadzieścia metrów kwadratowych placówki.

W Polsce niektóre media non stop „grzeją” temat pandemii, co – pomimo oficjalnych zaprzeczeń rządowych oficjeli – można postrzegać jako przygotowywanie społeczeństwa do wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Z tego, co pojawia się w mediach można wywnioskować, że cmentarze nie zostaną w tym roku zamknięte w Święto Zmarłych. Jest to także dobra wiadomość dla drobnego handlu. Tak zwaną kulminację fali infekcji i hospitalizacji COVID-19 eksperci przewidują na połowę grudnia.

Przedsiębiorcy powinni być więc czujni. Nieraz łamano już deklaracje w sprawie obostrzeń i lockdownów oraz bezrefleksyjnie stosowano kalki rozwiązań z innych krajów europejskich.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA