fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaForum inwestycjiW nieruchomości komercyjne w Polsce zainwestowano od początku roku 3,53 mld euro

W nieruchomości komercyjne w Polsce zainwestowano od początku roku 3,53 mld euro

W trzecim kwartale br. w nieruchomości komercyjne w Polsce zainwestowano 1,53 mld euro, a od początku roku 3,53 mld euro – wynika z raportu firmy doradczej CBRE. W raporcie dodano, że rośnie liczba transakcji w najmie instytucjonalnym.

W pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wartość obrotu na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła 3,53 mld euro. Na ten wynik składały się 104 transakcje – przekazano w informacji CBRE.

Analitycy zaznaczyli, że to wynik o 13 proc. niższy w porównaniu rok do roku, ale w samym trzecim kwartale 2021 r. odnotowano 41-proc. wzrost.

Wskazano, że najmocniejszy okazał się trzeci kwartał – wolumen inwestycyjny wyniósł 1,53 mld euro, podczas gdy w poprzednich kwartałach było to 0,77 mld euro w drugim kwartale i 1,23 mld euro w pierwszym kwartale.

Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE, zwrócił uwagę, że COVID nie zatrzymał naszego rynku nieruchomości komercyjnych. – Nieco niższy poziom aktywności inwestycyjnej w okresie pierwszych trzech kwartałów jest pokłosiem pandemii i przedłużających się procesów na rynku z jej powodu oraz zmiany najbardziej pożądanych aktywów z biur na logistykę – wskazał.

Z raportu CBRE wynika, że „umacnia się pozycja sektora logistycznego jako największego komponentu wolumenu inwestycyjnego”. Od początku 2021 r. transakcje logistyczne stanowiły 47 proc. wszystkich transakcji, podczas gdy sektor biurowy odpowiadał za 35 proc., a handlowy za 13 proc. Podkreślono, że w trzecim i pierwszym kwartale odnotowano transakcje w sektorze hotelowym, który w zeszłym roku znacznie ucierpiał ze względu na pandemię.

– Widzimy też umacniającą się rolę sektora najmu instytucjonalnego. Na tym rynku odbyło się wiele transakcji – zaznaczył Felicki.

Dodano, że w nieruchomości w Polsce inwestują głównie Europejczycy. „Głównym źródłem kapitału na polskim rynku inwestycyjnym niezmiennie pozostaje Europa, która stanowi 58 proc. całkowitego wolumenu” – wskazano. Dodano, że 20-proc. udział ma kapitał pochodzący z Ameryki Północnej; 7-proc. z Azji, a 3-proc. z Afryki. Rodzimy kapitał to 2 proc. ogólnego wolumenu inwestycyjnego.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA