fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatW obliczu pogorszenia stosunków z Chinami tajwańskie firmy zwracają się ku Indiom

W obliczu pogorszenia stosunków z Chinami tajwańskie firmy zwracają się ku Indiom

Jako że z rozmaitych powodów stosunki chińsko-tajwańskie są obecnie dość napięte, tajwańskie firmy zwracają się ku Indiom, przyciągnięte przez ich gigantyczny rynek, niedrogą wykwalifikowaną siłą roboczą oraz hojne ulgi podatkowe - podał „South China Morning Post”. 

Według raportu „South China Morning Post”, firmy z Tajwanu dążą do zmniejszenia swojej zależności od Chin kontynentalnych. Tajwańska firma Pegatron, zajmująca się montażem dla amerykańskiego giganta technologicznego Apple, ogłosiła na początku tego miesiąca, że stara się o pozwolenia na budowę swojej pierwszej fabryki w Indiach. Firma, która w 2019 roku odnotowała przychody w wysokości 44,8 mld dolarów, zwykle kieruje zamówienia do swoich fabryk w Chinach kontynentalnych. Zarówno analitycy i jak tajwański rząd są zdania, że wejście tej firmy do Indii to tylko najnowszy przykład trendu, który nasila się od czterech lat, kiedy to zacieśniły się więzi między New Delhi a Tajpejem.

Według Tajwańskiego Biura Handlu Zagranicznego, między 2016 a 2019 rokiem wartość dwukierunkowego handlu wzrosła o 14 proc. i wyniosła 5,7 mld dolarów. Według firmy doradczej Dezan Shira & Associates z New Delhi, do końca 2018 roku inwestycje tajwańskich firm w Indiach osiągnęły wartość 360,5 mln dolarów. Około 140 tajwańskich firm prowadzi obecnie działalność w Indiach, głównie w branży produkcyjnej – jak twierdzi Dezan Shira – który oświadczył, że wzrost zainteresowania współpracą nastąpił w ciągu ostatnich czterech lat. W raporcie stwierdzono, że „atak urokiem” rządu premiera Narendry Modiego, który obejmował obniżenie stawek podatku od osób prawnych, zwiększył „atrakcyjność Indii, podczas gdy wiele firm stara się zdywersyfikować łańcuchy dostaw w następstwie pandemii koronawirusa i w wyniku osłabienia współpracy amerykańsko-chińskiej”.

Firmy z Tajwanu, dwudziestej drugiej największej gospodarki świata, w przeszłości wybierały Chiny kontynentalne do podzlecania produkcji elektroniki i maszyn, jednak pomimo fizycznej bliskości kontynentu, wspólnego języka i wspólnej kultury koszty rosną, a wojna handlowa międzyUSA a Chinami, która wybuchła w 2018 roku doprowadziła do wzrostu cła na towary wysyłane z Chin do Stanów Zjednoczonych.

„Ze względu na globalne skutki wojny handlowej między USA a Chinami i nowy wybuch koronawirusa, firmy zmieniły strategię zarządzania ryzykiem i trendu tego nie da się odwrócić” – powiedziało This Week in Asia (dział South China Morning Post) rządowe biuro InvesTaiwan dodając, że: „Tajwańscy inwestorzy biorąc pod uwagę Indie, widzą ich ogromny rynek wewnętrzny i zdolną siłę roboczą”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Czy także obronę oddamy w ręce Brukseli?

Jeszcze zmiany unijnych traktatów nie zostały zatwierdzone przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, a eurokraci już próbują realizować jeden z proponowanych postulatów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.