fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaŚwiatW obliczu pogorszenia stosunków z Chinami tajwańskie firmy zwracają się ku Indiom

W obliczu pogorszenia stosunków z Chinami tajwańskie firmy zwracają się ku Indiom

Jako że z rozmaitych powodów stosunki chińsko-tajwańskie są obecnie dość napięte, tajwańskie firmy zwracają się ku Indiom, przyciągnięte przez ich gigantyczny rynek, niedrogą wykwalifikowaną siłą roboczą oraz hojne ulgi podatkowe - podał „South China Morning Post”. 

Według raportu „South China Morning Post”, firmy z Tajwanu dążą do zmniejszenia swojej zależności od Chin kontynentalnych. Tajwańska firma Pegatron, zajmująca się montażem dla amerykańskiego giganta technologicznego Apple, ogłosiła na początku tego miesiąca, że stara się o pozwolenia na budowę swojej pierwszej fabryki w Indiach. Firma, która w 2019 roku odnotowała przychody w wysokości 44,8 mld dolarów, zwykle kieruje zamówienia do swoich fabryk w Chinach kontynentalnych. Zarówno analitycy i jak tajwański rząd są zdania, że wejście tej firmy do Indii to tylko najnowszy przykład trendu, który nasila się od czterech lat, kiedy to zacieśniły się więzi między New Delhi a Tajpejem.

Według Tajwańskiego Biura Handlu Zagranicznego, między 2016 a 2019 rokiem wartość dwukierunkowego handlu wzrosła o 14 proc. i wyniosła 5,7 mld dolarów. Według firmy doradczej Dezan Shira & Associates z New Delhi, do końca 2018 roku inwestycje tajwańskich firm w Indiach osiągnęły wartość 360,5 mln dolarów. Około 140 tajwańskich firm prowadzi obecnie działalność w Indiach, głównie w branży produkcyjnej – jak twierdzi Dezan Shira – który oświadczył, że wzrost zainteresowania współpracą nastąpił w ciągu ostatnich czterech lat. W raporcie stwierdzono, że „atak urokiem” rządu premiera Narendry Modiego, który obejmował obniżenie stawek podatku od osób prawnych, zwiększył „atrakcyjność Indii, podczas gdy wiele firm stara się zdywersyfikować łańcuchy dostaw w następstwie pandemii koronawirusa i w wyniku osłabienia współpracy amerykańsko-chińskiej”.

Firmy z Tajwanu, dwudziestej drugiej największej gospodarki świata, w przeszłości wybierały Chiny kontynentalne do podzlecania produkcji elektroniki i maszyn, jednak pomimo fizycznej bliskości kontynentu, wspólnego języka i wspólnej kultury koszty rosną, a wojna handlowa międzyUSA a Chinami, która wybuchła w 2018 roku doprowadziła do wzrostu cła na towary wysyłane z Chin do Stanów Zjednoczonych.

„Ze względu na globalne skutki wojny handlowej między USA a Chinami i nowy wybuch koronawirusa, firmy zmieniły strategię zarządzania ryzykiem i trendu tego nie da się odwrócić” – powiedziało This Week in Asia (dział South China Morning Post) rządowe biuro InvesTaiwan dodając, że: „Tajwańscy inwestorzy biorąc pod uwagę Indie, widzą ich ogromny rynek wewnętrzny i zdolną siłę roboczą”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Wynajmowanie mieszkania w Niemczech stało się koszmarem

Około 60 proc. Niemców mieszka w lokalach wynajmowanych od osób prywatnych. Jednak dewastacje, opóźnienia w płatnościach i niejasności w prawie coraz bardziej frustrują właścicieli. Oto kilka historii przeciętnych ludzi, którzy gorzko pożałowali oddania swojej nieruchomości na wynajem.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA