fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaEkologiaAmeryka zacieśnia relacje z wyspami Pacyfiku w odpowiedzi na wpływy Chin

Ameryka zacieśnia relacje z wyspami Pacyfiku w odpowiedzi na wpływy Chin

W Waszyngtonie, podczas pierwszego szczytu z przywódcami wysp Pacyfiku, Stany Zjednoczone zawarły umowę o partnerstwie z krajami pacyficznymi. USA są zaniepokojone rosnącymi wpływami Chin w tym strategicznym regionie.

Na szczycie z przywódcami krajów Pacyfiku Ameryka zapowiedziała wsparcie finansowe dla tego regionu w wysokości 810 mln dolarów i uznanie Wysp Niue i Cooka za suwerenne państwa. Region ma strategiczne znaczenie jako brama do Azji z obszaru Pacyfiku.

Umowę z USA podpisało czternaście krajów Pacyfiku, w tym Wyspy Salomona (które posiadają porozumienie ws. bezpieczeństwa z Chinami), choć premier tego kraju mówił wcześniej, że umowy nie podpisze.

W szczycie wzięli udział przywódcy: Fidżi, Wysp Marshalla, Mikronezji, Palau, Papui Nowej Gwinei, Samoa, Wysp Salomona, Tonga, Tuvalu, Wysp Cooka, Polinezji Francuskiej i Nowej Kaledonii. Vanuatu i Nauru wysłały swoich przedstawicieli, a Australia, Nowa Zelandia i sekretarz generalny Forum Wysp Pacyfiku wysłały obserwatorów.

Prezydent Joe Biden powiedział przywódcom krajów Pacyfiku, że Stany Zjednoczone zobowiązały się do wzmocnienia swojej obecności w ich regionie i do większego zaangażowania we współpracę w czasie, gdy stoją oni w obliczu „egzystencjalnego zagrożenia” zmianami klimatycznymi. „Bezpieczeństwo Ameryki, szczerze mówiąc, świata zależy od waszego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa wysp Pacyfiku” – mówił prezydent USA.

11-punktowa deklaracja Waszyngtonu obejmuje kwestie od bezpieczeństwa po zmiany klimatyczne. Podkreślono, że umowa została zawarta w „coraz bardziej złożonym środowisku geopolitycznym”.

Według Instytutu Lowy’ego w latach 2006-2017 Pekin udzielił regionowi pomocy zagranicznej w wysokości blisko 1,5 mld dolarów w formie dotacji i pożyczek.

BBC/Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA