fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaEkologiaAmeryka zacieśnia relacje z wyspami Pacyfiku w odpowiedzi na wpływy Chin

Ameryka zacieśnia relacje z wyspami Pacyfiku w odpowiedzi na wpływy Chin

W Waszyngtonie, podczas pierwszego szczytu z przywódcami wysp Pacyfiku, Stany Zjednoczone zawarły umowę o partnerstwie z krajami pacyficznymi. USA są zaniepokojone rosnącymi wpływami Chin w tym strategicznym regionie.

Na szczycie z przywódcami krajów Pacyfiku Ameryka zapowiedziała wsparcie finansowe dla tego regionu w wysokości 810 mln dolarów i uznanie Wysp Niue i Cooka za suwerenne państwa. Region ma strategiczne znaczenie jako brama do Azji z obszaru Pacyfiku.

Umowę z USA podpisało czternaście krajów Pacyfiku, w tym Wyspy Salomona (które posiadają porozumienie ws. bezpieczeństwa z Chinami), choć premier tego kraju mówił wcześniej, że umowy nie podpisze.

W szczycie wzięli udział przywódcy: Fidżi, Wysp Marshalla, Mikronezji, Palau, Papui Nowej Gwinei, Samoa, Wysp Salomona, Tonga, Tuvalu, Wysp Cooka, Polinezji Francuskiej i Nowej Kaledonii. Vanuatu i Nauru wysłały swoich przedstawicieli, a Australia, Nowa Zelandia i sekretarz generalny Forum Wysp Pacyfiku wysłały obserwatorów.

Prezydent Joe Biden powiedział przywódcom krajów Pacyfiku, że Stany Zjednoczone zobowiązały się do wzmocnienia swojej obecności w ich regionie i do większego zaangażowania we współpracę w czasie, gdy stoją oni w obliczu „egzystencjalnego zagrożenia” zmianami klimatycznymi. „Bezpieczeństwo Ameryki, szczerze mówiąc, świata zależy od waszego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa wysp Pacyfiku” – mówił prezydent USA.

11-punktowa deklaracja Waszyngtonu obejmuje kwestie od bezpieczeństwa po zmiany klimatyczne. Podkreślono, że umowa została zawarta w „coraz bardziej złożonym środowisku geopolitycznym”.

Według Instytutu Lowy’ego w latach 2006-2017 Pekin udzielił regionowi pomocy zagranicznej w wysokości blisko 1,5 mld dolarów w formie dotacji i pożyczek.

BBC/Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Ministrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA – Lloyd Austin i Chin – Li Shangfu wystąpili na prestiżowym, azjatyckim Forum Bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue w Singapurze, gdzie zaprezentowali dwie odmienne wizje regionalnego ładu. Obradom ponad 50 delegacji z całego świata towarzyszyły napięcia w Cieśninie Tajwańskiej.
2 MIN CZYTANIA

Elon Musk przyjęty w Chinach z honorami

Szef Tesli Elon Musk po raz pierwszy od trzech lat odwiedził Chiny. Spotkał się m.in. z chińskim ministrem spraw zagranicznych. Odwiedził także fabrykę Tesli w Szanghaju.
< 1 MIN CZYTANIA