fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaEkologiaW oparach ekoabsurdu: Holandia uderza we własną gospodarkę

W oparach ekoabsurdu: Holandia uderza we własną gospodarkę

W celu poprawy jakości środowiska holenderskie władze zdecydowały o drastycznym zmniejszeniu liczby zwierząt gospodarskich.

Jak podaje serwis euractiv.pl, Holandia jest jednym z największych producentów mięsa w Europie. Tamtejsi rolnicy hodują ponad 100 mln sztuk bydła, drobiu i trzody chlewnej.

Tymczasem politycy chcą zniszczyć tę gałąź gospodarki. Zgodnie z przyjętym w grudniu planem w ciągu 13 lat pogłowie zwierząt gospodarskich ma zostać zredukowane o jedną trzecią. Za przeniesienie produkcji lub wycofanie się z branży rolnicy mają otrzymać rekompensaty od podatników. Do 2035 r. ma to kosztować 25 mld euro.

Powodem tych działań jest zbyt duże zanieczyszczenie środowiska, które jest efektem wytwarzania przez zwierzęta związków azotu.

Holenderscy rolnicy obawiają się całkowitego zniszczenia produkcji żywności w kraju. Jest więc szansa dla polskich hodowców. Trzeba się spieszyć, bo to prawdopodobnie kwestia czasu, kiedy podobne plany będzie kazała wdrażać Unia Europejska.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA

Czy przez UE do Europy wróci malaria?

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego przegłosowała przyjęcie rozporządzenia Nature Restoration Law, które ma na celu przywracanie terenów bagiennych w krajach członkowskich.
2 MIN CZYTANIA

W tej branży długi również urosły

Przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami mają coraz większe zadłużenie, które w ciągu roku urosło o 10 milionów złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Czy także obronę oddamy w ręce Brukseli?

Jeszcze zmiany unijnych traktatów nie zostały zatwierdzone przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, a eurokraci już próbują realizować jeden z proponowanych postulatów.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja chce likwidacji zamrażarki sejmowej

Poseł Michał Wawer z Konfederacji ogłosił inicjatywę partii dotyczącą likwidacji tzw. zamrażarki sejmowej. W obliczu obietnic nowej większości rządzącej Konfederacja – jak sama twierdzi – podjęła działania mające na celu przywrócenie demokratycznego porządku w polskim parlamencie.
< 1 MIN CZYTANIA