Nowa giełda papierów wartościowych rozpoczęła działalność w Pekinie. Zadebiutowało na niej 81 małych i średnich chińskich firm. To czwarta giełda w Chinach. Dołącza do tej w Szanghaju, Shenzhen i Hongkongu. Są one w większości niedostępne dla inwestorów zagranicznych, ale niektóre firmy mają udziały w obrocie w Hongkongu, który jest otwarty na globalny kapitał.

wykresy amerykańskiej giełdy - grafika wpisu

Xi Jinping mówił we wrześniu, że giełda w Pekinie „będzie zorientowana na innowacje w usługach dla małych i średnich przedsiębiorstw prywatnych”. Według oficjalnych mediów będzie akceptowała mniejsze firmy i większe wahania cenowe niż te w Szanghaju czy Shenzhen.

Władze Chin obiecują większe wsparcie dla przedsiębiorców, którzy „generują bogactwo i miejsca pracy”. Jednocześnie zacieśniają kontrolę nad firmami technologicznymi, nakładając wysokie kary za działania uznane za monopolistyczne i dotyczące niewystarczającej ochrony danych użytkowników, co wywołuje zaniepokojenie inwestorów. Wartość np. Tencent Holding i innych chińskich gigantów technologicznych na Wall Street i giełdzie w Hongkongu spadła w tym roku o ponad 1 bilion dolarów.

Associated Press/KR

Poprzedni artykułPrezydenci USA i Chin rozmawiali ponad 3 godziny
Następny artykułRAPORT: W stronę nowoczesnych inwestycji