fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaŚwiatW Pensylwanii ludzie zablokowali wszechwładnego gubernatora

W Pensylwanii ludzie zablokowali wszechwładnego gubernatora

Mieszkańcy stanu Pensylwania uznali, że gubernator Tom Wolf ograniczał ich gospodarczą i społeczną działalność bez wystarczającego umocowania prawnego i pozbawili go nadzwyczajnych uprawnień, za pomocą których blokował gospodarkę.

Wyborcy w Keystone State wymusili na władzach stanu referendum, które zdecydowaną większością głosów pozbawiło gubernatora Toma Wolfa uprawnień nadzwyczajnych do blokowania gospodarki. To wielki triumf i święto amerykańskiej demokracji bezpośredniej. Tym bardziej, że powstrzymano człowieka, który jak z rękawa sypie antyobywatelskimi pomysłami, starając się przypodobać nowej administracji w Białym Domu.

Czara goryczy przelała się w momencie, gdy Wolf – znany dotąd z rożnych kontrowersyjnych i obciążających portfele ludzi inicjatyw dotyczących walki ze zmianami klimatycznymi – przesadził forsując liczne propozycje podatków, rozrzutnych wydatków z budżetu stanowego i „przedłużenia” regulacji pochodzących od administracji Joe Bidena.

Swoje poparcie polityczne, należący do Partii Demokratycznej Tom Wolf, zbudował przede wszystkim na Rachel Levine, którą prezydent Joe Biden powołał niedawno do pracy w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej USA.

Mieszkańcy stanu Pensylwania uznali, że Wolf działał bez wystarczającego umocowania prawnego, by móc ograniczać działalność gospodarczą i społeczną z powodu COVID-19. Co gorsza, był jednym z nielicznych gubernatorów w USA, który – jak pisze „The Washington Times” – „bezmyślnie wyznaczył część domów opieki, jako miejsca leczenia dla rekonwalescentów po przebytym COVID-19, czym spowodował nie tylko niezliczoną liczbę dodatkowych i ciężkich infekcji, ale co najmniej kilka dodatkowych zgonów”.

Nikt nie jest nie do zdarcia

Było to kolejne, tym razem udane, „podejście” do ograniczenia uprawnień wszechwładnego Toma Wolfa. Wcześniej wielokrotnie i skutecznie wetował on uchwały kontrolowanego przez republikanów parlamentu stanowego. Teraz będzie mu już bardzo trudno, bo przeciwnicy obostrzeń gospodarczych i fiskalizmu wygrali z aż ośmioprocentową przewagą przy 73- procentowej frekwencji wyborczej. Dodatkowo parlament stanowy otrzymał prawo do cofnięcia w przyszłości każdorazowego przekroczenia uprawnień przez gubernatora oraz ogłoszonych przez niego „stanów nadzwyczajnych” zwykłą większością głosów, a nie jak to było dotąd – większością dwóch trzecich.

Radość wyborców znalazła swoje odbicie także w komentarzach publicystów. Podkreślano między innymi, że to dobrze, iż władza polityczna w Ameryce jest na ogół rozproszona, a nie skupiona w rękach jakiejkolwiek osoby lub grupy interesów. Politycy, szczególnie w okresie wyborczym, wiele obiecują i prezentują się bardzo dobrze. Potem jednak pokusa nadużycia władzy jest na tyle silna, że nie można zaufać jakiejkolwiek pojedynczej osobie.

Lockdowny nic nie dały

Coraz częściej dziennikarze w USA podkreślają, że blokady gospodarki były złym pomysłem. Absolutnie nie ma dowodów na to, że pomogły opóźnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Politykom, którzy promują blokady gospodarki, po prostu podoba się silna władza, jaką sobie uzurpują pod pretekstem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego ludności.

– Mądrym rozwiązaniem byłoby rozciągnięcie podobnych ograniczeń, jakie zostały nałożone na pana Wolfa, także na inne stany w USA – poprzez inicjatywy obywatelskie doprowadzające do szeregu referendów. Głosowania mogłyby się odbyć już w listopadzie 2022 roku – postuluje komentator „The Washington Times”.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia chce chronić swój rynek przed napływem tanich elektryków z Chin

Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie subsydiowania pojazdów elektrycznych z Chin. Decyzja ta wywołała gniewne reakcje w Pekinie, a eksperci twierdzą, że szykuje się wojna handlowa.
3 MIN CZYTANIA

Pomysły Komisji Europejskiej zagrożeniem dla dzieci

Komisja Europejska pracuje nad zintegrowanymi systemami ochrony dzieci, z czego mogą wyniknąć niebezpieczne rozwiązania, które będą musiały przyjąć kraje członkowskie.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańska sieć handlowa zamyka sklepy przez złodziei

Sieć dyskontów Target ogłosiła zamknięcie 9 ze swoich sklepów, z powodu zbyt dużego poziomu kradzieży oraz przemocy, na jaką są narażeni jej pracownicy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy przedsiębiorcy odważnie inwestują za granicą

Czy polskie firmy sektora MŚP są wystarczająco uzbrojone w odpowiednie narzędzia finansowe, by skutecznie podbijać teraz rynki zagraniczne?
3 MIN CZYTANIA

Korzystne zmiany przy zamówieniach publicznych i nowe formy wsparcia MŚP

„Zamówienia publiczne dostępne dla wszystkich – oferta dla przedsiębiorców” to projekt realizowany przez PARP na wniosek rządu, w którym przedsiębiorcy sektora MŚP otrzymują realne wsparcie przy przetargach publicznych. Na Opolszczyźnie młodzi przedsiębiorcy dostaną pieniądze na prace badawczo-rozwojowe. Nie zapomniano również o rolnikach
3 MIN CZYTANIA

Idziemy w stronę technologii 7G [WYWIAD]

O tym, czy pracujące w Polsce ośrodki badawcze potrafią skutecznie przyciągać światowej sławy naukowców, o ich sukcesach badawczych i przydatności wynalazków w przemyśle rozmawiamy z prof. dr hab. Wojciechem Knapem, międzynarodowej sławy fizykiem oraz szefem Międzynarodowej Agendy Badawczej Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA, powstałej przy Instytucie Wysokich Ciśnień Unipress PAN.
5 MIN CZYTANIA