fbpx
sobota, 14 września, 2024
Strona głównaKrajW pogoni za nieśmiertelnością, czyli „Krawiec” Mrożka odczytany na nowo. Ten spektakl...

W pogoni za nieśmiertelnością, czyli „Krawiec” Mrożka odczytany na nowo. Ten spektakl koniecznie trzeba zobaczyć

Współczesna adaptacja „Krawca” Sławomira Mrożka w reżyserii Marka Bukowskiego to opowieść o naszej cywilizacji, w której stawia się na młodość i piękno, zapominając, że w los człowieka wpisana jest śmiertelność. Tytułowy Krawiec, niczym Mefistofeles, obiecuje wieczną młodość, doskonały wygląd i rozpoznawalność, zabierając jednak tożsamość... Co jest prawdziwe, a co fałszywe, czym jest pogoń człowieka za doskonałym wyglądem i jak kształtuje ona nasze życie? O tym opowie przedstawienie Marka Bukowskiego. W obsadzie m.in.: Artur Żmijewski, Maria Dębska i Mariusz Bochniarz. Premiera w Teatrze TVP 9 maja o godz. 21.00.

Sławomir Mrożek napisał „Krawca” w 1964 roku, tuż po „Tangu”, i odłożył utwór do szuflady. Leżakowanie dzieła nieoczekiwanie przedłużył sceniczny sukces „Operetki” Witolda Gombrowicza. „Krawiec” dotarł więc do widzów z kilkunastoletnim opóźnieniem (druk w „Dialogu” w 1977 r., premiera rok później). Jak to się jednak mówi – lepiej późno niż wcale. Tak więc cieszmy się, że dotarł.

Współczesnej interpretacji „Krawca” podjął się Marek Bukowski, który w imieniu swoim i aktorów gorąco zaprasza na premierę sztuki w Teatrze TVP – w najbliższy poniedziałek o godz. 21.00. A nam opowiada, dlaczego będzie to spektakl wyjątkowy.

– Mrożek, pisząc tę sztukę, myślał o modzie. Przewidział, że zdominuje ona życie i będzie decydowała o naszej tożsamości. W zależności od tego, co na siebie ubierzemy, tacy będziemy. My jednak poszliśmy jeszcze krok dalej. Ja odczytałem tę sztukę i w taki sposób ją zinterpretowałem, że moda została zastąpiona tym, co robimy z naszym ciałem. Przekształcamy je, zmieniamy, naciągamy – a wszystko w pogoni za pięknem oraz ułudą wiecznej młodości i nieśmiertelności, zapominając, że przecież jesteśmy śmiertelni – przyznaje reżyser najnowszej wersji „Krawca”.

Okazało się więc, że Mrożek pewne sprawy przewidział, a nawet wyprzedził swój czas. To sztuka niezwykle wizjonerska. Tytułowy Krawiec w interpretacji Marka Bukowskiego jest Doktorem Krawcem – celebrytą wśród chirurgów plastyków. A jak wiadomo, każdy krawiec kraje, jak mu materii staje…

Dotychczasowych interpretacji tej sztuki było bardzo dużo. Chociażby wystawiana w Telewizji Polskiej kilkanaście lat temu z Andrzejem Sewerynem w tytułowej roli. A jak do takiej, nowatorskiej interpretacji podeszli aktorzy, których Marek Bukowski zaprosił do współpracy?

– Byli bardzo zaciekawieni. Na początku z każdym musiałem porozmawiać o mojej interpretacji, a przyszło mi współpracować naprawdę z wielkimi aktorami. Do zagrania głównych ról udało mi się namówić m.in. Artura Żmijewskiego, Marysię Dębską, czy Maćka Mikołajczyka. Każdego z nich trzeba było przekonać do wizji, która stoi nieco w poprzek do tego wszystkiego, co do tej pory z „Krawcem” nam się kojarzyło. Uwierzyli mi i myślę, że nie będą tego żałować. Chociażby Artur Żmijewski, który w tej sztuce wychodzi poza siebie. Zobaczycie Państwo Artura Żmijewskiego, jakiego moim zdaniem jeszcze nigdzie nie widzieliście. Gra trzy zupełnie inne postaci, wciela się w nie doskonale i w każdej z nich jest niezwykle wiarygodny. Z kolei Marysia Dębska zgodziła się zagrać kobietę bez twarzy, która przez prawie całą sztukę jest zakryta – opowiada Marek Bukowski.

Warto dodać, że będzie to inny spektakl niż te, do których przyzwyczailiśmy się ostatnio w Teatrze TVP, z jeszcze jednego powodu. Twórcy zaproponowali nieco inną formułę realizacji. Nie jest to spektakl, który ma naśladować film lub serial. – Został zrealizowany w sposób mocno teatralny, operujemy w przestrzeni 180 stopni, patrzymy tak, jak widownia patrzy na scenę. A za wspaniałe zdjęcia odpowiada jeden z najwybitniejszych polskich operatorów, czyli Arek Tomiak. Gorąco zachęcam do obejrzenia „Krawca”. Przekonacie się Państwo, że spektakl ten ma widzom naprawdę wiele ciekawych rzeczy do zaproponowania – dodaje reżyser.

Jak wiadomo, moda i sztuka to przecież również biznes (i to niemały). Więc jako portal o profilu ekonomicznym raz na jakiś czas o modzie i sztuce też możemy przecież napisać. Dołączamy więc do zachęt i zapraszamy na „Krawca” Sławomira Mrożka w reżyserii i interpretacji Marka Bukowskiego. Premiera w Teatrze TVP 9 maja o godz. 21.00.  

Reżyseria: Marek Bukowski
Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
Muzyka. Piotr Mikołajczak
Kostiumograf: Marta Grudzińska
Scenograf: Agata Strużyńska
Charakteryzacja: Ewa Drobiec, Agnieszka Jońca.
Producent wykonawczy: Rock And Roll Production.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA