fbpx
piątek, 24 stycznia, 2025
Strona głównaKrajW Polsce brakuje utalentowanych pracowników

W Polsce brakuje utalentowanych pracowników

Aż dwie trzecie pracodawców w Polsce narzeka na niedobór kandydatów z niezbędnymi umiejętnościami do wykonywania obowiązków zawodowych.

Aż 66 proc. polskich firm ma problem ze znalezieniem utalentowanych pracowników – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Jest to jednak wynik o 6 punktów procentowych niższy niż w 2023 roku (72 proc.) oraz niższy od średniej globalnej (75 proc.), co może świadczyć o poprawie na polskim rynku pracy.

Firmom najtrudniej znaleźć odpowiednich kandydatów z kompetencjami w obszarze IT i analizy danych, na co wskazuje aż 23 proc. ankietowanych. Kolejne niedobory dotyczą kandydatów posiadających umiejętności techniczne (22 proc.), a także z zakresu logistyki i operacji (19 proc.), sprzedaży i marketingu (19 proc.) oraz obsługi klienta (18 proc.).

Rynek pracy przechodzi technologiczną transformację szybko dążąc ku wykorzystaniu sztucznej inteligencji, digitalizacji i automatyzacji wielu procesów, dlatego właśnie umiejętności pracowników z zakresu IT i analizy danych są tymi najbardziej poszukiwanymi przez organizacje. Pomimo wielu wyzwań rynkowych pracodawcy nieustannie powinni skupiać się na pracownikach, ich nastrojach, utrzymaniu talentów w przedsiębiorstwach. Kładąc nacisk na rozwój, upskilling lub reskilling w obrębie organizacji, będą w stanie zbudować zespoły z najlepszymi ekspertami na rynku, dostosowując je jednocześnie do ewoluującego rynku pracy

– powiedział cytowany w komunikacie prasowym Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce.

Największe problemy rekrutacyjne mają firmy z branży finansowej oraz nieruchomości, gdzie na niedobory narzeka aż 74 proc. podmiotów. Duże kłopoty w tym aspekcie mają też firmy z obszaru dóbr i usług konsumenckich (71 proc.), energetyki i usług komunalnych (70 proc.), transportu, logistyki i motoryzacji (69 proc.) oraz nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej (68 proc.). Jeśli chodzi o rozmiar organizacji, to największe wyzwania w rekrutacji kandydatów o pożądanym profilu wskazują duże firmy, które zatrudniają od 250 do 999 osób albo ponad 5000 ludzi (71 proc.).

Firmy w Polsce planują wychodzić problemom rekrutacyjnym naprzeciw i żeby przyciągnąć talenty chcą zwiększyć elastyczność w zakresie miejsca i czasu pracy (45 proc.) oraz podnieść wynagrodzenia (39 proc.).

Dla kandydatów coraz ważniejsze jest środowisko, do jakiego dołączają, stwarzanie szans na rozwój z jednoczesnym mentoringiem, wsparciem przełożonych w prowadzeniu ścieżki kariery. Osoby planujące zmianę organizacji poszukują również szansy na realizację własnych pomysłów, bycia częścią firmy, zmian i usprawnień, które powinny nieustannie zachodzić. Dostosowanie się do potrzeb kandydatów jest zatem dziś niezbędne, jeśli celem jest pozyskanie z rynku najlepszych specjalistów

– powiedziała Luiza Luranc-Jaworek, dyrektor sprzedaży w ManpowerGroup.

Źródło: ManpowerGroup
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA