fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajW Polsce jest 150 tysięcy pustych mieszkań

W Polsce jest 150 tysięcy pustych mieszkań

Zgodnie z danymi uzyskanymi podczas ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, 11 procent mieszkań w naszym kraju nie posiada lokatorów.

Dane na ten temat zostały opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Zgodnie z nimi liczba ludności naszego kraju wynosi niewiele ponad 38 milionów osób, a lokali przystosowanych do zamieszkania jest ponad 15 milionów. Z tego ok. 11 procent jest niezamieszkanych, a w niektórych województwach wynik ten sięga aż 16 procent. Według prezesa GUS Dominika Rozkruta jest to efekt m.in. takich zjawisk jak migracje i wyjazdy w poszukiwaniu pracy (przy jednoczesnym planie powrotu) czy nabywanie mieszkań w celach inwestycyjnych, bez zamiaru ich wynajmu.

Co ciekawe, zgodnie z raportem Forum Obywatelskiego Rozwoju ze stycznia bieżącego roku, 58 procent z niezamieszkałych lokali jest w posiadaniu państwa lub samorządów, tzn. ma status komunalny lub należy do zakładów pracy, Skarbu Państwa lub Towarzystw Budownictwa Społecznego.

W ostatniej dekadzie liczba mieszkań w Polsce zwiększyła się o 14 procent.

PAP, for.org.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA